• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 25 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Reklama
Wiadomości
Data: 4 listopada 2017, Sobota / Ilość wyświetleń: 3728

Najnowsze Zeszyty Rabczańskie zaprezentowane (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: W sali Teatru Lalek "Rabcio" odbyła się promocja najnowszego, piątego wydania "Zeszytów Rabczańskich", rocznika poświęconego historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju. Publikacja ta to łakomy kąsek nie tylko dla miłośników przeszłości miasta, w której znajdują oni nieznane dotąd historie miejsc i ludzi. Po raz kolejny w książce wydanej przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec znalazły się też tematy, które z pewnością zainteresują czytelników szukających ciekawostek i interesujących historii zawiązanych z miastem.

Z publicznością, która po raz kolejny nie zawiodła i licznie stawiła się w "Rabciu", przywitali się redaktorzy "Zeszytów"- Katarzyna i Jan Ceklarzowie. W pierwszych słowach podziękowali oni tym wszystkim, dzięki którym mogły się one ukazać - burmistrz Ewie Przybyło dziękowali za sfinansowanie publikacji, rabczańskiemu fotoreporterowi, kolekcjonerowi zdjęć oraz pocztówek dawnej Rabki Piotrowi Kuczajowi za pomoc w skompletowaniu materiałów fotograficznych, a dyrektorowi teatru Zbigniewowi Wójciakowi za udostępnienie sali.

Piąta edycja rocznika zawiera dziesięć artykułów napisanych przez historyków, miłośników historii, teologów, etnografów, architektów, geografów, lekarzy czy dziennikarzy. Grażyna Kubica-Heller napisała o pobycie jednego z najważniejszych przedstawicieli etnologii i antropologii społecznej w historii tej dyscypliny na świecie Bronisława Malinowskiego w Ponicach i jego wpływie na badania naukowca. Małgorzata Oleszkiewcz zaprezentowała swoje badania przeprowadzone w latach 70. i 80 na Słonem na temat etykiety dnia codziennego. Krzysztof Czereyski opisał swoje wspomnienia z okresu stanu wojennego i akcję pomocy organizowaną przez szwajcarską Polonię dla społeczności rabczańskiej. Rabczańskie mozaiki m.in. ze ścian „Pstrowskiego” czy domu pomocy społecznej w Rabie Niżnej, to temat artykułu Bożeny Kostuch. Wybudowany na początku XX wieku kościół pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju dokładnie opisał w swoim artykule Andrzej Siwek. Z kolei ks. Jan Nowak zebrał i przedstawił wiedzę na temat pobytu i działalności błogosławionego księdza Władysława Bukowińskiego w Rabce-Zdroju. O tajnym nauczaniu w latach II wojny światowej w Rabce-Zdroju traktuje natomiast artykuł Gabriela Szustera. Barbara Słuszkiewicz zajęła się spisami rabczańskich podatników z XVIII i XIX wieku, Paweł Franczak opisał wielkie gradobicie, które nawiedziło Kotlinę Rabczańską w sierpniu 1805 roku, a Robert Miśkowiec przybliżył sylwetkę zmarłego w 2016 roku ostatniego skomielniańskiego garncarza Edwarda Gacka.

Perełką tegorocznego wydania "Zeszytów Rabczańskich" jest najstarsza katastralna mapa Rabki z 1844 r., która została załączona do każdego egzemplarza.

Zgodnie z coroczną formułą spotkania, każdy z obecnych na spotkaniu autorów opowiedział zgromadzonej publiczności o temacie, którego się podjął. Wśród gości obecnych na spotkaniu promocyjnym byli m.in. burmistrz Ewa Przybyło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek i radny powiatowy Leszek Świder. Redaktorzy "Zeszytów" odebrali liczne podziękowania z wielu stron za podjęcie trudu wydawniczego, podejmowanie ważnych dla historii miasta tematów oraz wysoki poziom merytoryczny rocznika.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Maximus
05.11.2017 21:37
IP: 5.174.1.163

Zeszyty Rabczanskie to bardzo fajny pomysł na zbieranie i publikowanie artykułów dotyczących Rabki. Poza tym autorze tego artykułu sprecyzuj go, gdyż Ewa Przybyło nie sfinansowała druku ZR nr 5, nie zrobiła tego że swoich pieniędzy. ZR nr 5 zostały sfinansowane z budżetu miasta Rabka-Zdrój a nie z kieszeni burmistrza.

Zobacz także
Reklama