• Czwartek, 13 grudnia 2018
  • Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy

Informacje

Nocne spotkanie z regionalnym podaniem

Data: 14 listopada 2017, Wtorek / Ilość wyświetleń: 641

W nocy z piątku na sobotę w szkole w Kasinie Wielkiej odbyło się nocne spotkanie zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej. W zabawie udział wzięli uczniowie klasy piątej, szóstej oraz siódmej w sumie 54 osoby.

Na początek dzieci obejrzały prezentację pt. „Kasina Wielka – moja piękna wieś”. Przypomniano, jaka historia związana jest z Kasiną Wielką, jakie osoby rozsławiły wieś oraz zaprezenowano fotografie z miejsc historycznych znajdujących się w Kasinie. Następnie głos zabrał Piotr Lulek, który przybliżył uczniom dawne tradycje i obyczaje, a także sposób obchodzenia świąt w Kasinie. Opowiedział również z jakimi wydarzeniami związane są miejsca pamięci narodowej. Opowiadanie zakończyły regionalne piosenki zaśpiewane przez uczestników.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja „Opowieści o płanetniku” Władysława Orkana przygotowana przez uczniów klasy siódmej. Potem odbyła się parada legendarnych postaci i zjaw kasińskich połączona z czytaniem podań. Nie zabrakło tutaj topielców, boginek, płanetników, błędnych ogników, a nawet zaprezentowała się mamuna – demon z wierzeń dawnych Słowian. Paradę przygotowali uczniowie klasy piątej.

Atrakcji podczas tej nocy nie zabrakło: były podchody szkolne i szukanie skarbu, gra planszowa, gdzie pionkami byli uczniowie, wieczór filmowy oraz zabawa przy muzyce góralskiej. Około godziny drugiej, po wieczornej toalecie, zaczęliśmy przygotowywać sobie miejsce do spania. Pomimo zmęczenia były jednak osoby, którym nie udało się tej nocy zasnąć… Szalona noc skończyła się pobudką o godzinie 7.00 rano i sprzątaniem po zabawie. O godzinie 7. 30 dzieci powróciły z rodzicami do domów.

Organizatorki „Nocy w szkole”, Teresa Kicmal, Ewa Ślaga i Justyna Kubowicz, serdecznie dziękują dyrektor Janinie Ziemianin, Helenie Wrzecionek, Emilii Ceklarz oraz Piotrowi Lulkowi, Bogdanowi Wojciechowskiemu i Szymonowi Pałganowi za pomoc i za obecność podczas spotkania.

Justyna Kubowicz / materiały prasowe / oprac. (mr)

Komentarze

emeryt
15.11.2017 17:27
IP: 83.22.253.80

a ten od Macana to był ?

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 5: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »