• Wtorek, 23 października 2018
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Informacje

Ortografia na wesoło

Data: 5 grudnia 2017, Wtorek / Ilość wyświetleń: 361

Nauka zasad poprawnej pisowni stanowi istotny element kształcenia języka uczniów i jest trudną sztuką. Okazuje się jednak, że nawet ortografia może stać się interesującym tematem przedstawienia teatralnego. Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej, którzy obejrzeli spektakl pt. „Ortografia polska. Zbiór podstawowych zasad poprawnej pisowni” przygotowany przez aktorów scen krakowskich – Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara.

Skomplikowane zasady polskiej pisowni profesjonaliści przybliżyli w formie zabawnych dialogów, piosenek oraz humorystycznych powiedzonek. Całość uzupełniła odpowiednia muzyka i efekty dźwiękowe. Aktorzy, wcielając się w rolę profesora poprawiającego klasówki i woźnego – zwolennika uproszczenia pisowni – przekazali zawiłą wiedzę o pisowni rz i ż, ó i u, h i ch, dużej i małej litery oraz stosowaniu znaków interpunkcyjnych. Uczniowie dowiedzieli się, że kształtowała się ona przez wieki i, jak się okazuje, w każdym słowie ukryty jest kawałek naszej historii. W dawnych czasach, aby zapisać jakiś wyraz poprawnie należało uważnie słuchać. Dziś niestety musimy zapamiętać zasady poprawnej pisowni. Na zakończenie wybrani uczniowie mogli wykazać się znajomością reguł ortograficznych w praktyce, co poszło im znakomicie.

Przedstawienie było nietypową lekcją języka polskiego, nagrodzoną gromkimi brawami. Uczniowie dobrze się bawili, jednocześnie się ucząc.

Dorota Borowiec materiały szkolne

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 5: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »