• Wtorek, 11 grudnia 2018
  • Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

Informacje

Integracja na wszystkich szczeblach

Data: 7 grudnia 2017, Czwartek / Ilość wyświetleń: 539

Myśl „Poznaj, decyduj, działaj! - rozwój aktywności obywatelskiej małopolskich uczniów” przewodziła projektowi realizowanemu w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej.

Szkolnym wolontariuszom podczas tej społecznej inicjatywy przyświecało hasło: ,,Przejdź z nami na drugą stronę szkolnego lustra”. Celem podjętych działań było zintegrowanie rodziców i całej społeczności szkolnej do nowych zadań i wyzwań. - Naszą aktywność skierowaliśmy w stronę najmłodszych przedstawicieli szkolnej rzeczywistości, czyli maluchów z przedszkola i ich rodziców – informują wolontariusze. - A wszystko po to, aby pokazać im, że szkoła nie zawsze musi kojarzyć się ze zdobywaniem wiedzy i twardym regulaminem. Chcieliśmy uświadomić, że szkoła to miejsce, w którym również mogą mile spędzić czas, a nawet poczuć się jak w domu. Był to zatem czas wytężonej pracy, zarówno z naszej strony, jak również ze strony specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wolontariatem. Te pracowite przygotowania rozpoczęliśmy już we wrześniu, od warsztatów, w których piętnastu liderów szkolnej grupy wolontariuszy zostało przygotowanych do przeprowadzenia akcji mającej na celu odkrycie oraz zbadanie pozytywnych relacji wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Maluchy i ich rodzice spotkali się w murach szkoły z nauczycielami tej placówki oraz ich starszymi kolegami. Przyszli uczniowie ZPO Kasina Wielka w formie zabawy "w podchody" musieli zapracować na niespodzianki czekające na nich w klasach i salach szkolnych, które w przyszłości będą bliżej poznawać. Na różne sposoby aktywizowano przyszłych uczniów i ich rodziców (różnego rodzaju zabawy, konkursy, regionalne piosenki, czytanie bajkowych opowiadań, wspólne rozmowy).

- Odwiedzaliśmy nasze przedszkolaki w czasie przerw i poznawaliśmy się nawzajem, dzięki czemu stworzyła się wyjątkowa, prawie domowa atmosfera – dodają wolontariusze.

Na wszystkich czekały ciekawe nagrody (kto zgadnie ten, kosz zabawek niesie paradnie), ale najbardziej cieszyła dzieci kolorowa wata cukrowa. Wśród zabaw były również: malowanie twarzy, tańce - połamańce i tradycyjne kaczuszki. Były także dyplomy dla dzielnych przedszkolaków. Rodzice otrzymali symbolicznego tulipana wykonanego przez wolontariuszy. A skoro była rodzinna atmosfera, więc nie mogło zabraknąć pysznych domowych słodkich poczęstunków, o które zatroszczyli się rodzice dzieci wraz z wolontariuszami.

- Zarówno rodzice, dziadkowie i babcie, dyrekcja naszej szkoły i nauczyciele oraz sami wolontariusze dostrzegali ogromne pozytywne owoce naszej akcji – podkreślają kasinianie. Wszyscy wykazali się szeroką otwartością, wielką wdzięcznością i przede wszystkim gorącym entuzjazmem oraz więzami przyjaźni, co dało się odczuć już na drugi dzień…
Pragniemy podziękować Krakowskiemu Centrum Wolontariatu za okazaną pomoc w realizacji projektu, dyrekcji naszej szkoły, rodzicom, dziadkom i babciom, uczniom i wolontariuszom z naszej szkolnej wspólnoty, a najbardziej najmłodszym uczestnikom naszej społecznej inicjatywy - dodają. To wydarzenie wpisuje się jako kolejne doświadczenie, które zawsze nas wewnętrznie ubogaca i mobilizuje do dalszego efektywnego działania, a sam wolontariat coraz bardziej okazuje się dla nas sposobem na życie. Nasz cel zrealizowaliśmy z wielką radością (chociaż na początku małe obawy też się pojawiły) i mamy nadzieję, że nasze kochane „maluchy” kiedyś godnie nas w wolontariacie zastąpią.

Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Koordynatorzy: Agnieszka Ceklarz, Bernadeta Kaletka, Kinga Kołodziejczyk / materiały szkolne

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 2 i 4: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »