• Czwartek, 24 stycznia 2019
  • Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

Informacje

Archiwalne zdjęcia starego kościółka na wystawie w Muzeum Orkana

Data: 6 marca 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 2606

"Muzeum im. Władysława Orkana wczoraj i dziś w fotografiach ze zbiorów Piotra Kuczaja" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w starym kościółku w Rabce-Zdroju.

Autorem wystawy jest Piotr Kuczaj – rabczański fotoreporter, dokumentalista od lat archiwizuje i dokumentuje historię Rabki i okolic. Jego wielką pasją jest kolekcjonowanie archiwalnych fotografii oraz pocztówek z Rabki. Autor albumu „Złote lata Rabki-Zdroju” jest jednocześnie redaktorem profilu na facebook’u pod tym samym tytułem.

Wystawa prezentuje jak zmieniło się otoczenie zabytkowego drewnianego XVII w. kościółka pw. św. Marii Magdaleny na przestrzeni 100 lat. Materiał ilustracyjny do wystawy stanowią zarówno archiwalne fotografie w większości pochodzące z początku XX w., dotąd nieprezentowane szerszej publiczności, pochodzące ze zbiorów Piotra Kuczaja, a także zdjęcia współczesne prezentujące kościół w jego nowej roli wnętrza-ekspozycji, którą zyskał za sprawą Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Na wystawie można obejrzeć 55 zdjęć. Najstarsze pochodzą z początków XX . - To zdjęcia i pocztówki, które kolekcjonuję od wielu lat - mówi Piotr Kuczaj. - Pozyskuję je na aukcjach kolekcjonerskich, internetowych, od znajomych, od mieszkańców miasta i tych, którzy przed laty wyjechali z Rabki-Zdroju. Pod II wojnie światowej młode pokolenie wyjechało z miasta za chlebem. Zabrali ze sobą przedwojenne zdjęcia rodzinne, którymi teraz chętnie się dzielą. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało kiedyś otoczenie zabytkowego kościółka, bo on sam się nie zmienił, oraz jak zmieniała się Rabka - dodaje. - Przykładem są potomkowie rodziny przedwojennych rabczańskich restauratorów Wenców, którzy posiadają bogate zbiory przedwojennej Rabki.

Na wystawie, którą można oglądać do czerwca, są też współczesne zdjęcia ukazujące aktualne otoczenie kościoła i migawki z imprez, jakie się tu rokrocznie odbywają.

(mr)

Komentarze

JANOSIK
08.03.2018 21:03
IP: 83.22.213.169

PRZYJDŹCIES ŁOBEJZEĆ TE RUINE JAKO ŁADNO KIEDYSIK BYŁA. CAS LECI PANOCKI A DYREKTORYJE COROZ GORSE

Konrad Górski
08.03.2018 13:33
IP: 37.47.108.90

Jakby się tak dobrze wyczochrać po głowie to wykorzystując niedoskonałość ówczesnej techniki objawiającej się słabą ostrością i kontrastem to te zdjęcia zdolni w gminie mogą próbować przekuć na dowód, że SMOG w Rabce był już w tamtych latach początku XX wieku pomimo o wiele rzadszej zabudowy ;-)). Wyrazy uznania i pozdrowienia dla kolekcjonera i archiwizatora współczesnych wydarzeń.

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 2: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »