Zima nadchodzi - Piknik Ekologiczny dla tych, którzy chcą ogrzewać ekologicznie (zdjęcia)

W amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się Piknik Ekologiczny, zorganizowany z myślą o tych, którzy chcą zmienić ogrzewanie z węglowego na ekologiczne. Każdy zainteresowany miał możliwość zapoznania się z ofertami producentów, uzyskać poradę albo zamówić wycenę. Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zachęcał natomiast mieszkańców do skorzystania z dotacji na wymianę pieców na ekologiczne lub odnawialne źródła energii.

Na pikniku prezentowały się firmy handlujące m.in. nowoczesnymi kotłami na węgiel, panelami fotowoltaicznymi, kotłami na gaz, ogrzewaczami wody czy hybrydowymi systemami grzewczymi. Szczególnie widoczne były państwowe spółki gazowe. Miasto podpisało bowiem nie tak dawno dwie umowy - z Polską Spółką Gazowniczą oraz Polskim Górnictwem Nafty i Gazu - i wspólnie z nimi promuje wśród mieszkańców zmianę ogrzewania na gazowe. Jest to o tyle łatwe, że uzdrowisko jest w dużej części zgazyfikowane, wiele z przyłączy jest jednak "uśpionych", bo mieszkańcy w obawie przed wysokimi rachunkami rezygnowali z przyłączenia się. Teraz, gdy ekologia jest w modzie, walka o czyste powietrze na topie, coraz więcej osób daje się przekonać, że gaz jest stosunkowo niedrogi, wygodny i przyjazny środowisku.

Rabka, która podobnie jak inne polskie miasta i mniejsze mniejsze miejscowości walczy z zanieczyszczeniem powietrza zimą, w tym roku mocno postawiła na programy wymiany pieców na ekologiczne skierowane do mieszkańców. Realizuje ich aż kilka. Dwa z nich to programy wymiany kotłów z węglowych na gazowe, jeden to program wymiany kotłów na nowoczesne kotły, kolejny to program dotyczący odnawialnych źródeł energii. Miasto - jak już pisaliśmy - rozwija też sieć gazową w porozumieniu z dwoma państwowymi spółkami gazowniczymi.

- Właśnie dlatego, że jesteśmy gminą uzdrowiskową, że od nas wymaga się więcej niż od innych, postanowiliśmy dopuścić ciągły nabór na wymianę pieców - mówiła na konferencji prasowej burmistrz Ewa Przybyło. - Czyli z akcji, która wiązała się ze zebraniem chętnych do programu wymiany pieców, na który zdobyliśmy pieniądze, nie przerwaliśmy naborów, i zrobiliśmy nabór stały, który jest cały czas prowadzony. Jeśli wyczerpią się pieniądze, które otrzymaliśmy z dotacji na wymianę pieców, będziemy finansować wymianę pieców z budżetu miejskiego. Bo trudno, żebyśmy dzisiaj przyjmowali kogoś do programu, a potem mówili mu, że dla niego zabrakło pieniędzy. Mieszkańcy mogą mieć pewność, że każdy, kogo ankieta została przyjęta i pozytywnie zweryfikowana, to dzisiaj dostaje pieniądze z programu, ale za rok, dwa, trzy otrzyma te pieniądze z budżetu gminy.

Burmistrz przypomniała, że Rabka-Zdrój jest jedną z niewielu gmin, które pokrywają 100% kosztów wymiany pieców. - Będziemy ten poziom starali się utrzymywać - obiecała. - Ludzie nie mogą już mówić, że go nie stać na wymianę pieca. Każdy, kto chce, dostaje pieniądze.

Do tej pory do Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju wpłynęło ok. 600 ankiet - deklaracji udziału w programie wymiany pieców. 200 z nich ma już zagwarantowane w programach wymiany pieców, na które miasto pozyskało dotacje. Dodatkowe 40 kotłów będzie finansowanych z pożyczki i dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Liczymy jednak, że ludzie cały czas będą się do programu dopisywać - dodaje burmistrz.

(mr)