Festiwal Karpacki

Tegoroczny 43. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

Na scenie w Amfiteatrze Miejskim wystąpi podczas dwóch festiwalowych dni czternaście zespołów: Małe Podhale z Jurgowa, Laureat przeglądu Krakowiaczek w Łoniowej, Małe Piwnicoki z Piwnicznej, Małolipnicanie z Lipnicy Małej, Dunajec z Niedzicy, Zasadnioki z Zasadnego, Mała Istebna z Istebnej, Hulajniki z Milówki, Mały Zbójnicek z Zębu, Małe Lachy z Nowego Sącz, Mali Toporzanie z Tenczyna, Dolina Słomki ze Stronia i Majeranki z Chabówki. Jako goście specjalni festiwalu wystąpią: Mała Helenka z Chełmca i Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej. Imprezami towarzyszącymi festiwalu będą: kiermasz potraw regionalnych i podhalańskich przysmaków, bazar sztuki ludowej i rękodzieła i warsztaty artystyczne. Honorowy patronat nad festiwalem objął prof. Piotr Gliński, Minister Kultury Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Program:

15 czerwca

14.00 - KOROWÓD FESTIWALOWY

14.30 - OTWARCIE 1 DNIA FESTIWALU, PREZENTACJE ZESPOŁÓW: MAŁE PODHALE (Górale Spiscy) Program: Jak to bemy kopać te grule? ; MAŁE PIWNICOKI (Górale Nadpopradzcy) Program: Na paświsku za Łobidzom; DUNAJEC (Górale Spiscy) Program: Wrózynie na św. Andrzeja; MAŁOLIPNICANIE (Górale Orawscy) Program: Pasiynie gynsi; ZASADNIOKI (Górale Sądeccy od Kamienicy) Program: Paso jo se, paso bydyłko w potoku; MAŁA ISTEBNA (Górale Śląscy) Program: Zabawy i tańce „na placu” oraz dwa Zespoły laureaci Festiwalu KRAKOWIACZEK, który odbędzie się 10 czerwca. Gościem specjalnym pierwszego dnia Festiwalu będzie Zespół „MAŁA HELENKA” z Chełmca.

16 czerwca

14.00 - KOROWÓD FESTIWALOWY

14.30 - OTWARCIE 2 DNIA FESTIWALU, PREZENTACJE ZESPOŁÓW: HULAJNIKI (Górale Żywieccy)Program: Po wykopkach; MAŁY ZBÓJNICEK (Górale Podhalańscy) Program: Downo na Gubałówce; MAŁE LACHY (Lachy Sądeckie) Program: Na łące; MALI TOPORZANIE (Górale Kliszczaccy) Program: Na pastwisku; DOLINA SŁOMKI (Lachy Sądeckie) Program: Na syski; MAJERANKI (Górale Podhalańscy) Program: Przed chałupom. Gość specjalny Festiwalu godz. 19.30 - MAŁA ARMIA JANOSIKA z Raby Wyżnej

Imprezy towarzyszące:

- Kiermasz potraw regionalnych i podhalańskich przysmaków

- Bazar sztyki ludowej i rękodzieła

- Warsztaty artystyczne

Festiwal realizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, pod honorowym patronatem prof. dr hab. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Kultura Ludowa.

Materiały prasowe