Przejechali pół Europy w naczepie z arbuzami, a złapali ich w Niedźwiedziu

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali w Niedźwiedziu trzech obywateli Afganistanu.

Cudzoziemcy w wieku od 18 do 19 lat w Niedźwiedziu wyskoczyli z naczepy tira. Świadkowie tej sytuacji zawiadomili policję w Mszanie Dolnej. Podczas dalszych czynności ustalono, iż pojazdem kierował obywatel RP, który wracał z Grecji, wioząc transport arbuzów. Polak nie wiedział, że w naczepie były jakieś osoby, nie widział też momentu kiedy ją opuszczali.

Początkowo jeden z Afgańczyków podał, że jest niepełnoletni. W związku z tym przeprowadzono konsultację lekarską, która wykazała, że mężczyzna ma ponad 18 lat. Przeprowadzono również badania zatrzymanych cudzoziemców na obecność COVID -19 (wynik negatywny).

Obywatelom Afganistanu przedstawiono zarzuty dotyczące przekroczenia w Chyżnem granicy państwowej RP wbrew przepisom. Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy RP oraz przekroczyli ją przy użyciu podstępu tj. w ukryciu w naczepie TIR-a, podróżując z Serbii do Polsk. Celem ich podróży było terytorium Niemiec.

Podejrzani dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. Afgańczycy zostali osadzeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim na okres 3 miesięcy.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej