Państwowy pogrzeb partyzanta z wojskowym ceremoniałem. Salwy honorowe na Zaborni (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: Na cmentarzu komunalnym przy ul. Kilińskiego pochowano dziś szczątki Wojciecha Frodymy ps. „Mucha”, partyzanta Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. Gorczański partyzant został zabity 1947 roku w Krakowie i dopiero w 2018 roku, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, udało się odnaleźć jego szczątki. We współpracy z samorządem miejskim na miejsce jego pochówku wybrano Rabkę-Zdrój.

Był to oficjalny pogrzeb Żołnierza Wyklętego, zorganizowany przez władze miasta i Urząd wojewódzki w Krakowie. Uroczystości miały wojskowy charakter. Grała wojskowa orkiestra dęta, był sztandar honorowy, honorowa salwa na cmentarzu i wojskowe pożegnanie melodią zagraną przez trębacza "Żegnaj kolego".

Msza św. została odprawiona w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Paweł Duźniak. W kościele odbyła się uroczystość pośmiertnego odznaczenia partyzanta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym mu przez Prezydenta RP za wybitne zasługi na rzecz niepodległości Polski. Córce zmarłego partyzanta przekazał go w imieniu głowy państwa wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

W uroczystościach udział wzięła rodzina Wojciecha Frodymy, wicewojewoda Zbigniew Starzec, prezes IPN Jarosław Szarek, posłanka Anna Paluch, burmistrz Leszek Świder i przedstawiciele różnych środowisk i organizacji. - Przywróciliśmy tym ludziom nie tylko pamięć, ale również godność ludzkiego pochówku, do którego każdy ma prawo, a którego tym ludziom odmówiono - mówił włodarz Rabki-Zdroju.

(mr)