List. O Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju jeszcze raz

- Nie wszystko co kosztuje musi w sposób prosty przynosić dochód. Park miejski ma służyć wszystkim swymi walorami, a nie powinien stanowić miejsca na mały czy duży biznes, bo to się komuś należy - pisze w liście do redakcji radny powiatowy Marek Szarawarski.

Oto cały list:

"Inspiracją do napisania o naszym parku był tekst internauty @mieszczuch z 1 grudnia 2019, opublikowany na portalu Gorce24.pl. Zacytuję w całości.

„Radzie Miejskiej i Burmistrzowi pod rozwagę.

Nie wszystko co kosztuje musi w sposób prosty przynosić dochód. Park miejski ma służyć wszystkim swymi walorami, a nie powinien stanowić miejsca na mały czy duży biznes, bo to się komuś należy. Mały biznes ma swoje miejsce na deptaku i na obrzeżach parku. Jeśli mały biznes wejdzie na żywioł, to walory parku będą degradowane. Może należałoby zrobić projekt lokalizacji takich obiektów/stoisk i poddać go pod dyskusję i osąd tych co chcą się na ten temat wypowiedzieć.

A tak przy okazji. Ile wynoszą dochody z parkometrów usytuowanych na obrzeżach parku? Powinny zasilać kasę parku wprost. Zawsze to będzie lżej, bo tak właściwie to korzystają z parkingów ci co do parku przyjeżdżają. Na jego utrzymanie łożą również ci, którzy wnoszą do kasy miejskiej taksę klimatyczną. A sam park zwiększył również popularność Rabki i co za tym idzie biznesów rabczańskich z uzdrowiskiem związanych.

Zepsuć jest łatwo. Poprzednie ograniczenia miały na celu utrzymanie walorów parku. Na krakowskich plantach nie ma też tych małych biznesów, a chciałyby być zapewne. Warto pomyśleć.”
W pełni zgadzam z Panią/Panem @mieszczuch. Park Zdrojowy jest wystarczająco a może nadmiernie ”nasycony” punktami rekreacji i sportu. Korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, pole do mini golfa, Dom Solanki, Miasteczko Komunikacyjne, trialpark i skatepark wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, trzy wypożyczalnie gokartów, sequeli, skuterów i innego sprzętu. Przy Grzybku: sezonowa gastronomia, dla dzieci sztuczne zwierzaki do jeżdżenia, punkty do prac plastycznych, Ogródek Jordanowski. Ścieżka zdrowia oraz ciesząca się wielkim powodzeniem siłownia na wolnym powietrzu. W tym roku miastu przybędzie kolejna atrakcja - ogólnodostępna, przestrzeń publiczna. Będzie to zakończony projekt pod nazwą „Kompleksowy rozwój infrastruktury uzdrowiskowej ŚCRU w tym rewitalizacji parku wraz z budową tężni solankowej”.

Na obrzeżach Parku kawiarnie i restauracje między innymi w Kardiologii, przy Tężni, Parkowa, Prosty Temat, Maleńka, Oliwia, Caskada. Kilka budek z lodami i kawą, ruchomy wózek z napojami przemieszczający się po alejkach. Sklepiki z pamiątkami przy poczcie i w okolicach kina. Dwa zakłady fryzjerskie, kwiaciarnia, kiosk, sklepy spożywczy i odzieżowy. W pobliżu na deptaku od „Gwiazdy” do k\Kawiarni Zdrojowej i dalej do Gazdy obiekty handlowe, gastronomiczne i park linowy.

Park Zdrojowy jest naszym skarbem. To magnes przyciągający wczasowiczów, kuracjuszy, turystów, którzy zostawiają pieniądze w pensjonatach, sklepach, restauracjach, kawiarniach i w innych miejscach działalności gospodarczej. Musi pełnić najważniejsze funkcje: reprezentacyjną, leczniczą oraz wypoczynkową. Należy zrobić wszystko aby nasi goście czuli się tutaj komfortowo a przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego niezbędna jest konsekwentna i stanowcza działalność służb miejskich mająca na celu szeroko rozumiane porządkowanie całej przestrzeni Parku Zdrojowego.

Marek Szarawarski