Jubileusz ocalenia kościółka św. Krzyża (zdjęcia)

W niedzielę w kościółku św. Krzyża w Chabówce odbył się uroczysty apel z okazji 28. rocznicy uratowania świątyni od całkowitego spalenia w pożarze, który wybuchł 2 października 1994 roku, po tym, jak ogień podłożył nieznany do dziś podpalacz.

W uroczystości, jak co roku, wzięli udział strażacy z jednostek OSP i straży zawodowej, którzy brali wówczas udział w akcji gaśniczej oraz zaproszeni goście. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentowali burmistrz Leszek Świder, sekretarz Robert Wodziak oraz radni miejscy i powiatowi. Obecny był starosta nowotarski Krzysztof Faber, zastępca Małopolskiego Komendanta Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Łaciak oraz prezes Zarządu Powiatowego OSP RP Jan Kuczkowicz.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna za uratowanie świątyni, odprawiana w intencji strażaków i ich rodzin, koncelebrowana przez ks. Pawła Skowrona i ks. Krzysztofa Zabłockiego MIC. - Dziękujemy miłosiernemu Bogu za dar ocalenia tej świątyni. To już 28 lat i ciągle pamiętamy o tym wydarzeniu. Jesteśmy Panu Bogu wdzięczni za to ocalenie. Ale jednocześnie pragniemy dziękować strażakom, którzy tak licznie tu przybyli. Chciałbym serdecznie was powitać. Cieszymy się waszą obecnością – mówił ks. Skowron, witając liczne poczty sztandarowe, władze samorządowe i zaproszonych gości.

- Mija kolejna rocznica uratowania kościółka i bardzo się cieszę, że udało się wtedy go ocalić. I bardzo wam dziękuję za to, że o tym pamiętacie. Zamiarem było, żeby ten kościółek zniknął, żeby ludzie się tu nie gromadzili, a życie pokazało, że stało się odwrotnie, że spotykamy się tutaj ciągle – mówił burmistrz Leszek Świder.

Podziękowania złożył również st. bryg. Mariusz Łaciak, który przypomniał o tym, jak ważne, w kontekście ostatnich wydarzeń, jest bezpieczeństwo strażaków podczas akcji. - Módlmy się i dziękujmy za Opatrzność Bożą podczas akcji ratowniczych - podkreślił, dziękując organizatorom za przygotowanie uroczystości.

Po mszy św. na przykościelnym parkingu odbył się koncert Orkiestry OSP Rabka-Zdrój pod kierownictwem druha Jacka Klinowskiego, która przygotowała oprawę muzyczną rocznicowego wydarzenia. Jubileusz zakończył poczęstunek przygotowany przez gospodarzy – strażaków z OSP Rdzawka i panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.