Protestujący przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych w Mszanie Dolnej dziękują za poparcie

- Działaliśmy, działamy i, o ile zostaniemy do tego zmuszeni, będziemy działać dalej w imieniu mieszkańców miasta i gminy Mszana Dolna, którym w tym miejscu dziękujemy za poparcie i odwagę z jaką wystąpili przeciwko budowie „Instalacji do produkcji masy bitumicznej - piszą w oświadczeniu przesłanym Gorce24.pl wolontariusze, którzy prowadzili protest przeciwko budowie instalacji do produkcji masy bitumicznej przy ul. Orkana w Mszanie Dolnej. Przypomnijmy: w mijającym tygodniu firma Uchacz poinformowała, że m.in. w związku z protestami rezygnuje z inwestycji. Wolontariusze odnoszą się w swoim oświadczeniu do stanowiska firmy, o którym pisaliśmy w tekście pt. "Po protestach mieszkańców, krytyce radnych i emocjonalnych wystąpieniach firma Uchacz zrezygnowała z budowy wytwórni mas bitumicznych w Mszanie Dolnej".

Oto oświadczenie:

"Jako przedstawiciele lokalnej społeczności, mieszkającej w Mszanie Dolnej od kilku pokoleń, oświadczamy, że:

• Protest przeciwko budowie „Instalacji do produkcji masy bitumicznej w Mszanie Dolnej przy ul. Orkana” nigdy nie miał być narzędziem w politycznej walce przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zapewniamy, że osoby biorące udział w proteście nie były i nie są w żaden sposób powiązane z jakąkolwiek frakcją polityczną. Jesteśmy RUCHEM SPOŁECZNYM.

• Merytoryczna dyskusja powinna się odbyć na temat rzetelności wykonania Raportu Oddziaływania na Środowiskowego, przedstawionego przez PPHU „Uchacz”. Przedłożony raport dotyczący np. lokalizacji przedsięwzięcia, w znaczącej części mija się ze stanem faktycznym. Nie kwestionujemy, że działka, na której miała stanąć w/w. instalacja, zgodnie z Par.33 Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mszana Dolna (MPZP), jest terenem obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. MPZP nie może być traktowany wybiórczo, zwracamy uwagę na Par. 15, w którym m.in. czytamy: „Dla Obszaru Krajobrazu Chronionego, obejmującego obszar administracyjny miasta Mszana Dolna obowiązuje regulamin zawierający zakazy i zalecenia, a w szczególności (…) zakaz lokalizacji przemysłu szkodliwego, wodochłonnego i energochłonnego”.

• Wątpliwość budzi również określenie „małej wydajności”. Czy 120 000 ton to mała wydajność? Dla wyjaśnienia: do obsługi przy pełnych mocach produkcyjnych będzie potrzeba w sezonie transportu dziesięciu tysięcy czterdziestotonowych (masa brutto) ciężarówek. Inaczej mówiąc, gdyby te w pełni załadowane ciężarówki ustawić zderzak w zderzak, to zablokowałyby cała drogę z Mszany Dolnej do Kielc (165 km).

• Sprzeciwiając się planowanej inwestycji, działaliśmy w interesie naszych rodzin, naszych dzieci i naszych domów, co dla firmy, która uważa się za „rodzinne przedsiębiorstwo pracujące na swój wizerunek od lat 60-tych” jest chyba kwestią oczywistą.

• Działaliśmy, działamy i, o ile zostaniemy do tego zmuszeni, będziemy działać dalej w imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Mszana Dolna, którym w tym miejscu dziękujemy za poparcie i odwagę z jaką wystąpili przeciwko budowie „Instalacji do produkcji masy bitumicznej (…)”.

Oprac. (mr)