Muzeum Gorczańskie Jana Fudali ożyło na nowo (zdjęcia)

W piątek po wieloletniej przerwie otwarte zostało Muzeum Gorczańskie przy ulicy Sądeckiej, które teraz, po zmianach wprowadzonych przez nowych gospodarzy, nazywa się Muzeum Górali i Zbójników.

Twórcami muzeum są Mira i Wiktor. Tak proszą by ich przedstawiać. To przyjezdni, którzy mieszkają w Rabce-Zdroju od kilku lat i dali się poznać m.in. jako twórcy trasy narciarstwa biegowego w Parku Zdrojowym i wypożyczalni Świstak.

- Robimy to, co sobie wymyślił Jasiek z Gorców i to, co sami sobie umyśliliśmy - mówił podczas otwarcia Wiktor. Ośrodek Kultury Wołoskiej Jana Fudali nosi teraz nazwę Muzeum Górali i Zbójników. Na bazie zbiorów byłego dyrektora Muzeum Orkana powstało muzeum ukazujące kulturę materialną górali, w szczególności gorczańskich. Wiele miejsca poświęcono też samemu Jaśkowi z Gorców, który ma na terenie nowo powstałego muzeum swoją izbę pamięci, jest też wystawa jego malarstwa na szkle. Muzeum ma być też, według założeń jego twórców, miejscem ciekawym dla dzieci, stąd też kilka atrakcji specjalnie dla nich, również interaktywnych.

Przedsięwzięcie pobłogosławiły wdowa po Janie Fudali - Lubomira Noeva-Fudala oraz jego córka Katarzyna. - Takich młodych ludzi z pasją, fantazją, miłością do góralszczyzny jeszcze nie spotkałam. Oni z nieba nam spadli - powiedziała Lubomira Noeva-Fudala wyrażając się w superlatywach o całym przedsięwzięciu.

Ciepłych słów nie szczędziłam też córka Jana Fudali. - Mają taką samą energię jak tata. Nie są stąd, ale kochają góry i góralszczyznę jak niejeden góral.

Nowe muzeum pobłogosławił ks. Paweł Duźniak, proboszcz parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. - Cieszę się, że powstają takie miejsca, które nawiązują do przeszłości - podkreślił.

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 9 zł. Obiekt czynny jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:30 do 18:00.

(mr)