Wspólne obchody Święta Niepodległości (zdjęcia)

Tradycją bliźniaczych samorządów – miasta i gminy Mszana Dolna – jest wspólna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Z roku na rok jej program jest bardziej rozbudowany, a sama uroczystość coraz bardziej podniosła. W przeciwieństwie do Rabki-Zdroju, gdzie w obchodach wzięła udział garstka uczestników, w Mszanie Dolnej było tłumnie.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęto na płycie mszańskiego rynku, gdzie nowi adepci jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej złożyli przysięgę. Potem oddano cześć poległym w obronie Ojczyzny. Apel Poległych odczytał porucznik Bogdan Szmidt. Na miejscowym cmentarzu przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i gminnych oraz ZHP złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogiłach tych, którzy oddali swoje życie za niepodległość naszej Ojczyzny.

Ks. Jerzy Raźny poświęcił odnowioną kwaterę wojskową. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Mszana Dolna przeszli w uroczystym korowodzie do miejscowego kościoła, gdzie podczas Eucharystii modlono się za Niepodległą. Mszy św. przewodniczył ppor. ks. Jan Zając – kapelan leśny ze Śnieżnicy; koncelebrowali ją mszańscy proboszczowie: ks. Jerzy Raźny i ks. Tadeusz Mrowiec. O oprawę muzyczną zadbał Chór Męski im. Hajduka z Mszany Dolnej oraz orkiestra dęta. Na zakończenie uroczystości Zagórzański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainicjował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Wspólne, miejsko-gminne święto, zakończyły się w parku miejskim, gdzie odbył się Bieg Niepodległości.

Źródło: UG Mszana Dolna, oprac. (mr)