Archiwalne zdjęcia starego kościółka na wystawie w Muzeum Orkana

"Muzeum im. Władysława Orkana wczoraj i dziś w fotografiach ze zbiorów Piotra Kuczaja" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w starym kościółku w Rabce-Zdroju.

Autorem wystawy jest Piotr Kuczaj – rabczański fotoreporter, dokumentalista od lat archiwizuje i dokumentuje historię Rabki i okolic. Jego wielką pasją jest kolekcjonowanie archiwalnych fotografii oraz pocztówek z Rabki. Autor albumu „Złote lata Rabki-Zdroju” jest jednocześnie redaktorem profilu na facebook’u pod tym samym tytułem.

Wystawa prezentuje jak zmieniło się otoczenie zabytkowego drewnianego XVII w. kościółka pw. św. Marii Magdaleny na przestrzeni 100 lat. Materiał ilustracyjny do wystawy stanowią zarówno archiwalne fotografie w większości pochodzące z początku XX w., dotąd nieprezentowane szerszej publiczności, pochodzące ze zbiorów Piotra Kuczaja, a także zdjęcia współczesne prezentujące kościół w jego nowej roli wnętrza-ekspozycji, którą zyskał za sprawą Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Na wystawie można obejrzeć 55 zdjęć. Najstarsze pochodzą z początków XX . - To zdjęcia i pocztówki, które kolekcjonuję od wielu lat - mówi Piotr Kuczaj. - Pozyskuję je na aukcjach kolekcjonerskich, internetowych, od znajomych, od mieszkańców miasta i tych, którzy przed laty wyjechali z Rabki-Zdroju. Pod II wojnie światowej młode pokolenie wyjechało z miasta za chlebem. Zabrali ze sobą przedwojenne zdjęcia rodzinne, którymi teraz chętnie się dzielą. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało kiedyś otoczenie zabytkowego kościółka, bo on sam się nie zmienił, oraz jak zmieniała się Rabka - dodaje. - Przykładem są potomkowie rodziny przedwojennych rabczańskich restauratorów Wenców, którzy posiadają bogate zbiory przedwojennej Rabki.

Na wystawie, którą można oglądać do czerwca, są też współczesne zdjęcia ukazujące aktualne otoczenie kościoła i migawki z imprez, jakie się tu rokrocznie odbywają.

(mr)