• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

Zaproszenia

Upamiętnienie Sebastiana Flizaka w Mszanie Dolnej

Data: 16 grudnia 2019, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1056

W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. odbędzie się w Mszanie Dolnej uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Sebastianowi Flizakowi. Na fasadzie budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych (ul. Matejki 11) upamiętniony zostanie człowiek zasłużony dla Górali Zagórzańskich, a zwłaszcza miasta i gminy Mszana Dolna.

Po odsłonięciu tablicy nastąpi promocja książki autorstwa dr Katarzyny Ceklarz, zatytułowanej: „Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”. Na uroczystość zapraszają Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Wójt Gminy Niedźwiedź.

Szczegóły na plakacie.

Sebastian Flizak (1881-1972) – był doktorem filozofii, filologiem germańskim, pedagogiem i etnografem. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Monachijskim. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie wschodnim. Został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przeżył 3 lata na Syberii. Jako jeden z pierwszych prowadził badania etnograficzne po północnej stronie Gorców. Był znawcą kultury ludowej Górali Zagórzańskich, dyrektorem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, współzałożycielem oraz długoletnim prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. W trakcie drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie pracował jako dyrektor i nauczyciel w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Mszanie Dolnej w latach 1945-1950.

Źródło: materiały prasowe