• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 20 kwietnia 2024
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Reklama
Wiadomości
Data: 20 kwietnia 2019, Sobota / Ilość wyświetleń: 5242

Święcenie koszyczków w Muzeum Orkana (zdjęcia i video)

Setki mieszkańców Rabki-Zdroju, turystów i przyjezdnych zgromadziło się w południe w Wielką Sobotę przy zabytkowym kościółku na tradycyjnym święceniu koszyczków wielkanocnych. To drugie, po Konkursie Palm Wielkanocnych, święto regionalne związane z Wielkanocą, które cieszy się rosnącą popularnością i staje się świąteczną atrakcją miasta.

Wydarzenie to, zorganizowane przez Muzeum Orkana, prowadził Kazimierz Zapała z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan. To właśnie oddział górali rabczańskich stworzył w tym roku regionalną oprawę Wielkiej Soboty. Zapała opowiedział zebranym o symbolice produktów znajdujących się koszyczku i zwyczajach wielkanocnych, a dzieci z zespołu regionalnego Robcusie zaprezentowały jeden z nich – zwyczaj przepędzania zła za pomocą kołatek i opalania goginek, które kiedyś gospodarze zabierali ze sobą do domów, robili z nich krzyżyki i wtykali w pola uprawne, co miało je chronić przed nieszczęściem i niepogodą.

Kiedyś jednym z popularnych zwyczajów było zrzucenie kukły Judasza z wieży kościoła, którą dzieci następnie okładały kijami, podpalały i topiły w Rabie, jednak z uwagi na zarzuty o antysemityzm, zrezygnowano z tego zwyczaju. Została już tylko kukła, ale ze względu na ochronę danych osobowych – żartował Kazimierz Zapała – nie powiedziano głośno, którego apostoła-zdrajcę symbolizuje.

Koszyczki wielkanocne, których było tyle, że z trudem pomieściły się na ławkach ustawionych przed kościółkiem, poświęcił ksiądz Jerzy z Sandomierza, gość uroczystości, obchodzący jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Jak co roku przeprowadzono również konkurs na najbardziej tradycyjny, a nagroda powędrowała w tym roku do rodziny z ulicy Orkana.

Na zakończenie uroczystości przed zgromadzonymi wystąpiły Robcusie, a rodzina Zachwiejów zaprosiła wszystkich obecnych na degustację wyśmienitej sodry, świątecznej potrawy spożywanej raz w woku, w Wielką Niedzielę. Natomiast Gorczański Oddział Związku Podhalan podtrzymał coroczną tradycję rozdawania upominków gościom Wielkiej Soboty, którym w tym roku były tradycyjne pisanki.

(mr)

Reklama
Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama