• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 4 grudnia 2019, Środa / Ilość wyświetleń: 1929

Uroczyste obchody święta szkoły w Koninie (zdjęcia)

27 listopada był w Zespole Placówek Oświatowych w Koninie dniem wyjątkowym, ponieważ obchodzone było uroczyście Święto Szkoły.

Uroczystość zainaugurowana została o godzinie 10.00 odśpiewaniem hymnu szkoły, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem patronki naszej szkoły – Katarzyny Smreczyńskiej.

Dalsze świętowanie miało już miejsce w sali gimnastycznej, gdzie wszystkich przywitała radośnie szkolna kapela w składzie: Jan Krzan, Maksymilian Klimek, Krystian Kubik, Tomasz Burtan, Kacper Rapciak.

W Święcie Szkoły udział wzięła cała społeczność szkolna z Dyrektor Elżbietą Kurek na czele oraz zaproszeni goście: wójt miny Niedźwiedź Rafał Rusnak, przewodniczący Rady Gminy Zenon Dziedzic, radni wsi Konina: Radosław Kapturkiewicz, Stanisław Lupa i Piotr Domagała, przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Limanowej: Zofia Szewczyk i Sabina Załubska, prezes Związku Podhalan Stanisław Burnos, sekretarz Związku Podhalan Hubert Rapciak, emeryci i pracownicy ZPO Konina.

Prowadzący akademię przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego : Daniel Krzysztofiak i Karolina Banik powitali zebranych i krótko przypomnieli zasługi patronki szkoły, niezwykłej kobiety, matki Władysława Orkana. Podkreślili, że jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, noszącą imię tej wyjątkowej góralki z Gorców, która zadziwiała swoim mądrym spojrzeniem na świat, zaradnością, prawdziwym kultem nauki i wiedzy. Specjalnie z okazji Święta Szkoły uczennice klas szóstych ułożyły słowa dwóch piosenek, sławiących czyny i osobowość Katarzyny Smreczyńskiej, zaśpiewanych do znanych melodii góralskich.

,, Tyś nasom patronkom
I dziś Twoje świento
Chcemy podzienkować
Tańcem i piosenkom... ‘’

Nie tylko uczciliśmy pamięć Katarzyny Smreczyńskiej, ale także włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody stulecia... polskiego złotego. W 1919 roku Sejm uchwalił, że nowa polska waluta znów zyska nazwę złoty, choć niewiele brakowało, aby przyjęto inną – lech. Z tej okazji pani Anna Stożek przygotowała wyjątkową wystawę, ukazującą burzliwą historię polskiego pieniądza. Na przestrzeni lat w obiegu znajdowało się mnóstwo monet i banknotów rozmaite wartości, co zostało w atrakcyjny sposób zaprezentowane na sali gimnastycznej. Warto w tym miejscu wspomnieć o konkursach tematycznie związanych z obchodami stulecia złotego : klasy V do VIII wykonały projekt wymyślonej lokalnej waluty lokalnej, stąd pojawiły się nowe nazwy, np. koninianka, katarzynka, zagórzanka. Przeprowadzono także 2 konkursy indywidualne, dla uczniów klas I-IV „Złotówkowy rebus” związany z oszczędzaniem i gospodarowaniem pieniędzmi oraz dla klas starszych – plakat pod hasłem „Być przedsiębiorczym to... ‘’.

W centrum zainteresowania były pieniądze, ale i to, co na ich temat myślała Katarzyna Smreczyńska. Dzięki zaprezentowanym scenkom przenieśliśmy się do przeszłości i zobaczyliśmy, jak to za jej czasów bywało...
,, Co tyz ona zaznała bidy, głodu i chłodu. Przecie ona 2 dni sła, zeby chłopcy mieli co jeść, a i dudków tyz cza im było donieść. Sama se odmawiała jedzynio , ucyła dzieciska w chałupie, azeby ino cosi uciułać... ‘’.

Mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się pięknym dekoracjom, ukazującym np. wnętrze wiejskiej izby i jej ówczesne wyposażenie, stragany na jarmarku.

Podsumowaniem inscenizacji stały się słowa starego gazdy :,,Piniondze wozne, ale woznijse kie cłek sanowany... ‘’.

Na zakończenie Święta Szkoły czas umilali nam graniem i tańcem członkowie zespołu regionalnego kierowanego przez Huberta Rapciaka.

Chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim przybyłym gościom, a także rodzicom i uczniom za pomoc w przygotowaniu i organizacji tej ważnej uroczystości.

Źródło: szkoła
Reklama
Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama