• Wtorek, 24 listopada 2020
  • Imieniny: Emmy, Flory, Jana

Informacje

Będzie obwodnica Limanowej

Data: 12 października 2020, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 898

Obwodnica ma powstać w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Przygotować dokumentację i uzyskać decyzję środowiskową dla obwodnicy Limanowej, w ciągu DK28, musi wykonawca, z firma IVIA z Katowic, z którym dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę.

Wykonawca ma za zadanie przygotować: studium techniczno- ekonomiczno- środowiskowe, koncepcję programową i zakończyć ten etap uzyskaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Na tą część zadania ma zgodnie z podpisana umową 43 miesiące. Koszt wszystkich prac wyniesie 4 182 000,00 złotych brutto.W ramach inwestycji wstępnie zaplanowano m.in:

· budowę nowego odcinka drogi krajowej poza zwartą zabudową miasta, o długości około 5,6 km,

· ewentualną budowę węzłów lub skrzyżowań w miejscu węzłów na początku i na końcu obwodnicy

· budowę skrzyżowań z drogami innych kategorii lub w uzasadnionych przypadkach budowę węzłów drogowych,

· budowę i przebudowę ok. 13 obiektów inżynierskich i 3 murów oporowych,

· ewentualną budowę i przebudowę ulic miejskich,

· budowę urządzeń ochrony środowiska i infrastruktury towarzyszącejPoczątek odcinka projektowanej obwodnicy, w ciągu DK28 rozpocznie się na istniejącej drodze krajowej od ok. 107 km plus 632 m, przy ulicy Krakowskiej (kierunek Rabka). Zakończenie obwodnicy nastąpi poprzez włączenie jej do istniejącej DK28 (ul. Kościuszki, kierunek Nowy Sącz) , w ok. 113 km plus 240 m. W trakcie prac dokumentacyjnych przygotowane zostaną warianty przebiegu obwodnicy, które zostaną przedstawione na konsultacjach społecznych.Planowane parametry techniczne obwodnicy Limanowej:

· Klasa drogi: GP

· Prędkość projektowa: 70 km/h

· Przekrój: 1 x 2

· Szerokość jezdni: 7,0m

· Szerokość pasa ruchu: 3,5 m

· Nośność nawierzchni: 115 kN/oś

Źródło: GDDKIA, (mr)