• Wtorek, 2 marca 2021
  • Imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

Informacje

Nielegalne wjazdy pojazdów silnikowych na teren Gorczańskiego Parku Narodowego zagrażają bezpieczeństwu turystów!

Data: 15 stycznia 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 1337

Coraz częściej do Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego kierowane są zgłoszenia lub pytania dotyczące wjazdów pojazdami silnikowymi (typu quad, motocykl crossowy, motocykl śnieżny, skuter śnieżny) na teren Parku. Na każde takie zgłoszenie Służby Parku odpowiadają i reagują.

Poruszanie się pojazdami silnikowymi po terenie parku narodowego jest zabronione!

Bez względu na porę roku jest ono szkodliwe dla przyrody i stanowi zagrożenie dla turystów wędrujących po szlakach. Służby Parku, zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o ochronie przyrody zwalczają ten proceder od dawna, jednak mogą działać tylko

w granicach GPN. W ostatnim czasie problem nasila się i coraz częściej nielegalne wjazdy dotykają cennych przyrodniczo miejsc w głębi Parku. W krótkim okresie na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 Straż Parku ukarała wysokimi mandatami 10 osób, które wjechały na quadach, na obszar chroniony.

Aby zwiększyć skuteczność Park podejmuje różnorodne działania, np.: patrole prewencyjne zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne od pracy. W ciągu miesiąca zwykle odbywa się około 35 patroli sobotnio-niedzielnych. Ponadto, Służby Parku stale współpracują z Policją i Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, organizując wspólne akcje przeciw nielegalnym wjazdom na teren Parku. W minionym roku przeprowadzono 31 takich patroli z Policją i 12 z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Problem nielegalnych przejazdów quadami i innymi pojazdami silnikowymi po szlakach turystycznych i terenach leśnych nasila się też na obszarach leżących poza GPN i często turyści zgłaszają te zdarzenia do Parku. Jednak w takich przypadkach GPN nie może podjąć działań, gdyż teren znajduje się poza jego granicami.

Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem jazdy zagrażającej turystom i przyrodzie, prosimy zgłoś to zdarzenie odpowiednim służbom lub instytucjom:

jeśli jesteś na terenie GPN: Dyrekcja GPN – 18 3317945, Straż Parku – 694 983 690,
jeśli jesteś na terenie Lasów Państwowych – do odpowiedniego Nadleśnictwa,
w Gorcach są to:
Nadleśnictwo Nowy Targ – 18 2662947, 18 2662925, Nadleśnictwo Limanowa – 18 3372116, 18 3372218,
Nadleśnictwo Krościenko (pasmo Lubania) – 18 2623120,

jeśli szlak prowadzi przez tereny prywatne – zgłoś zdarzenie w miejscowej gminie
(w większości obszar Gorców leży w granicach administracyjnych gmin: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Rabka-Zdrój, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Krościenko, Czorsztyn).

W każdej z takich sytuacji warto również powiadomić Policję, np. Komisariat Policji w Mszanie Dolnej – 47 83 45 650 lub Komendę Powiatową w Nowym Targu – 47 83 46 401, 47 83 46 400

Zdarzenia nielegalnych wjazdów na tereny leśne można również zgłaszać na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa obsługiwaną przez Policję.

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Parki narodowe to bezcenne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Europy. Zostały utworzone, aby chronić przyrodę i umożliwić jej poznawanie poprzez określone formy turystyki i edukacji. Nie ma w nich miejsca dla pojazdów mechanicznych, które szkodzą przyrodzie i stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla turystów na szlakach.

Źródło: Gorczański Park Narodowy / Fot. ilustracyjne GPN