• Wtorek, 2 marca 2021
  • Imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

Informacje

Przygotowania do przebudowy linii Chabówka - Nowy Sącz w toku

Data: 15 stycznia 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 1530

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, pierwsze przetargi na modernizację linii Chabówka – Nowy Sącz będą ogłoszone w drugiej połowie bieżącego roku, a postępowań w sprawie powiązanej z nią budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc można się natomiast spodziewać w roku 2022.Obecnie, jak informuje PKP PLK, trwają prace projektowe i wykup nieruchomości.

Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK przypomina w rozmowie z portalem, że projekty budowlane dla odcinka Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznicy Klęczany – Nowy Sącz zostały opracowane w ubiegłym roku. Pozostałe są w trakcie przygotowywania. – Zakończenie opracowania całej dokumentacji planowane jest w IV kwartale 2021 roku, a wykupu gruntów – w IV kwartale 2022 r. Ponadto, niezależnie od realizowanej dokumentacji pozyskiwane będą decyzje administracyjne (pozwolenia na budowę) – dodaje.

Przypomnijmy, iż w planach jest modernizacja 75-kilometrowej linii kolejowej między Chabówką a Nowym Sączem. Powstanie ponadkilometrowa estakada oraz dwa tunele o łącznej długości 5,8 km. Linia będzie dostosowana do prędkości 120 km/h. Wybudowana będzie również 58-km linia, łącząca Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Pociągi będą rozwijać prędkość do 160 km/h.

Według przeprowadzonych w ramach studium analiz, realizacja projektu umożliwi wygodne i bezpieczne podróżowanie na trasie Kraków – Zakopane, w czasie krótszym niż 2 h, a na odcinku Kraków Główny - Nowy Sącz, poniżej 1 h.

Źródło: PKP PLK, rynek-kolejowy.pl