• Niedziela, 18 kwietnia 2021
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Informacje

Nabór do GOPR

Data: 8 lutego 2021, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 434

27 lutego odbędzie się egzamin do Grupy Podhalańskiej GOPR.

Aby przystąpić do egzaminu należy posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR oraz posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych w górach i na stoku narciarskim. Osoby posiadające dodatkowe kwalifikacje, np. kurs KPP, uprawnienia przewodnickie, PZN, PZA, itp.) powinny zabrać dokumenty je potwierdzające na egzamin. Zaleca się stosowanie sprzętu skitourowego.

Egzamin składa się z czterech części:

Część kondycyjno-techniczna – wyjście na czas na Turbacz w oparciu o szlak zielony z Długiej Polany wg wyznaczonej trasy (część przejścia będzie miała techniczny charakter) z ekwipunkiem potrzebnym do odbycia egzaminu. Limit czasu – ustalony w dniu egzaminu przez ratownika, (przyjście za Instruktorem dyskwalifikuje z dalszej części egzaminu !)
Część narciarska – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę (jazda w zróżnicowanym terenie), a następnie jazda na stoku Długa Polana (hamowanie pługiem do zatrzymania, ześlizg boczny, skręt „Stop”, jazda dowolna) - Ocena Instruktorów. Skala 1-5.

Część teoretyczna – ogólna znajomość pasm górskich w Polsce i szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Podhalańskiej + ogólna wiedza o górach – przeprowadzona w formie pisemnej. Zaliczenie min. 60%.
Prezentacja osobista - indywidualne wystąpienie/rozmowa przed Komisją Egzaminacyjną (ok. 2 -5 min.) tematy: działalność górska, motywy przyjścia do GOPR, przydatne umiejętności oraz uprawnienia). Ocena Instruktorów. Skala 1-5.

Po otrzymaniu pozytywnej oceny z egzaminu kandydackiego należy w ustalonym przez GOPR czasie (zazwyczaj około miesiąca) odbyć rozmowę kwalifikacyjną z Naczelnikiem Grupy oraz złożyć w Stacji Centralnej Grupy następujące dokumenty:

Życiorys z uwzględnieniem działalności górskiej, podanie o przyjęcie na kandydata podpisane przez dwóch ratowników GP GOPR tzw. wprowadzających – osoby nie znające osobiście ratowników mogą o tym poinformować już podczas odczytywania wyników z egzaminu, w takim wypadku GOPR pomoże w znalezienie wprowadzających.

Ewentualne kserokopie potwierdzeń posiadania dodatkowych kwalifikacji (np. kursu KPP, uprawnień przewodnickich, PZN, PZA, itp.)

Więcej informacji oraz pytania prosimy kierować mailowo na adres: szkolenie@gopr-podhale.pl lub telefonicznie - 182676880.

Rafał Zmarz - Szef Szkolenia Grupy Podhalańskiej GOPR (tel: 693 540 018).

Źródło: GP GOPR, oprac. (mr)