• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 26 lipca 2021, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 3450

Przyznano tytuły Osobowość Rabki-Zdroju (zdjęcia)

W tym roku nagrody przyznano za lata 2019 i 2020. Ubiegłoroczna gala nie odbyła się z powodu pandemii. W niedzielę burmistrz Leszek Świder i przewodniczący rady Michał Skowron poinformowali, że nagrody otrzymało sześć osób, z tego trzy odebrały je osobiście. Laureatami tytułu Osobowość Rabki-Zdroju zostali: Piotr Bies, Edward Konieczny, Zygmunt Wójtowicz, Katarzyna i Jan Ceklarzowie oraz Małgorzata Majda.

W niedzielę w rabczańskim amfiteatrze odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Osobowość Rabki-Zdroju, przyznawanych za wybitne zasługi w dziedzinach społecznej, zdrowia, oświaty, kultury, sportu, turystyki i przedsiębiorczości. Gala wręczenia tej nagrody miała miejsce po raz piąty.

Nominowanych zostało sześć osób, które swoją pracą, działalnością i osiągnięciami zasłużyły się na rzecz rozwoju i promocji Rabki-Zdroju. Osobowość Rabki-Zdroju to nagroda, o przyznanie której według regulaminu konkursu, może wystąpić każdy zgłaszając swojego kandydata. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę. Wraz z tytułem, osobie nominowanej wręczana jest statuetka zaprojektowana przez Stanisława Mlekodaja oraz legitymacja potwierdzająca nadanie tytułu. Kapituła po zapoznaniu się z wnioskami i kandydaturami do tytułu Osobowości Rabki Zdroju postanowiła przyznać nagrodę w dziedzinach: kultura, sport oraz społecznej. Nagrody wręczali burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, zaś laudacje na cześć uhonorowanych wygłosiła dr Dorota Majerczyk, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.

Na wniosek Piotra Koleckiego - redaktora „Wiadomości Rabczańskich” - tytuł Osobowości Rabki-Zdroju w dziedzinie Kultura przyznano Piotrowi Biesowi. To rabczanin, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1981), Dyplom w Pracowni Rzeźby ASP Kraków (1986), (dodatkowe studia w Pracowni Tkaniny Artystycznej), doktorat w szczecińskiej Akademii Sztuki na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów (2018). Pracuje w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem jako nauczyciel rzeźby. Poeta, autor sztuk teatralnych. Rok 2018: • Ławeczka Antoniny Zachary-Wnękowej, Rabka-Zdrój (brąz) • Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, Sur En, Szwajcaria – (drewno, kamień) • Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Pro Arte Munkacs, Kállósemjén, Węgry – (kamień) • Międzynarodowe Sympozjum Land Art, Tustan, Ukraina – (drewno, kamień) • „Artyści zakopiańscy” MGS Zakopane • Akcja „Bezdomna galeria”, Carrara, Włochy • Teatr Papierowy, Galeria Jatki Nowy Targ; Biblioteka Publiczna Zakopane • Free Gallery, Ateny – wystawa rysunków • I miejsce w konkursie poetyckim im. Jerzego Tawłowicza na wiersz pisany gwarą. (w 2019 w tym samym konkursie zajął III miejsce). W 2018 roku zainicjował powstanie Karpackiej Akademii Sztuki. Realizacje w Rabce-Zdroju: • Inicjator i organizator Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego “Bajki z gór” • Księżniczka na ziarnku grochu (kamień) 2012 • Pomnik Juliana Zubrzyckiego (brąz) 2014 • Ławeczka Antoniny Zachary-Wnękowej (brąz) 2018 Twórca i kurator galerii „Pogotowie Sztuki” - to miejsce spotkań z kulturą. Tutaj nie tylko można zobaczyć rzeźbę, malarstwo czy grafikę, ale również, np. przy okazji wernisaży posłuchać kameralnego koncertu, spotkać się z artystami, a także obejrzeć kameralny spektakl teatralny. Dokonań i nagród Pan Piotr ma wiele, będzie się można się z nimi zapoznać na stronie miasta.

Na wniosek Joanny Lelek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, kapituła przyznała tytuł rzeźbiarzowi Zygmuntowi Wójtowiczowi. ZYGMUNT WÓJTOWICZ działalnością artystyczną zajmuje się od 1974 roku, jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich m.in. w Toruniu, Gdyni, Bielsku Białej, Krakowie, Skawinie, Chrzanowie, Alwerni, Nowym Sączu, Starym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Rabce-Zdroju; brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zbiorowych, jego prace znajdują się w muzeach w Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Rabce, Starym Sączu, Toruniu oraz u kolekcjonerów w kraju i za granicą, kilkadziesiąt rzeźb przekazał bezpłatnie na aukcje i imprezy charytatywne. Był założycielem w 1990 roku koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Rabce-Zdroju i pierwszym prezesem, od 1994 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Inicjator i współorganizator galerii "Drzewiej" i Galerii „Pod Lilianną" w Rabce-Zdroju zrzeszające plastyków amatorów z regionu Podhala. W swojej pracowni „Śleboda" bezpłatnie prowadzi warsztaty nauki rzeźby w drewnie dla dzieci z całej Polski, które w Rabce przebywają na leczeniu sanatoryjnym. Biografia Z. Wójtowicza została zamieszczona w wydawnictwie Podhalanie" oraz "Who is who w Polsce". Został nagrodzony wieloma dyplomami za szczególne osiągnięcia na rzecz upowszechniania kultury, za osiągnięcia rzeźbiarskie i zaangażowanie w tworzeniu zwartej grupy twórczej na terenie Rabki-Zdroju oraz odznaczeniami m.in. medalem 50-lecia Rabki-Zdroju i w 2009 roku Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej".

W kategorii Sport, na wniosek Marka Ziemianina, prezesa TKKF Carlina, laureatem nagrody Osobowości Rabki Zdroju został działacz TKKF Edward Konieczny. Członek Ogniska od 1973. Od 1980 do nadal członek Zarządu, pełnił przez wielu lat funkcję prezesa bądź wiceprezesa TFFF Carlina. Od 2010 do nadal Sekretarz Zarządu. Członek Zarządu Wojewódzkiego Nowy Sącz Członek Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Małopolskiego TKKF Kraków. Edward Konieczny jest jednym z najstarszych czynnym działaczem naszego Ogniska, W ciągu 45 letniej działalności zorganizował lub współorganizował przeszło 400 imprez w których wzięło udział kilkanaście tysięcy uczestników. Przez długi czas prowadził zajęcia sekcji piłki siatkowej. Od 45 lat pracuje jako wolontariusz. Od roku 2010 pełniąc funkcję sekretarza Ogniska społecznie prowadzi biuro Ogniska. Pomimo zaawansowanego wieku w okresie zimowym przyjmuje zlecenia na organizację imprez narciarskich i snowboardowych dzięki czemu Ognisko pozyskuje dodatkowe środki na działalność statutową. Wychowawca trzech pokoleń adeptów tenisa ziemnego. Jest wielkim propagatorem i rzecznikiem rozwoju kultury fizycznej na terenie gminy. Za swoją działalność społeczną i zaangażowanie na niwie kultury fizycznej został odznaczony przez Zarząd Główny TKKF Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej a przez prezydenta Krzyżem Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski.

W kategorii społecznej, na wniosek prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej Adama Gracza, tytułu Osobowości Rabki Zdroju, został przyznany państwu Katarzynie i Janowi Ceklarzom. Katarzyna i Jan Ceklarz od 2005 r. aktywnie działają na polu kultury w Gminie Rabka-Zdrój. W latach 2005-2009 w ramach kół Przewodnickiego i Terenowego PTTK w Rabce organizowali wykłady, wycieczki kulturowe oraz jubileusz 80-lecia PTTK. W 2009 r. założyli Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, w ramach którego od ponad 10 lat (razem z Piotrem Koleckim) twórczo animują kulturę w Rabce, wzbogacając ofertę kulturalną o ciekawe, inspirujące i ambitne wydarzenia. Najistotniejszym wkładem w rozwój rabczańskiej kultury, wykraczającym poza Rabkę, są redagowane przez Nich "Zeszyty Rabczańskie" (6 numerów) - wieloaspektowe pismo poruszające zagadnienia gł. z historii Rabki i okolic. Kolejnym wydarzeniem o zasięgu ponad regionalnym była Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Rabka w literaturze, literaci w Rabce" zorganizowana wraz z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w 2017 r. i wydana w 2018 r. monografia naukowa o tym samym tytule. W ramach Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec zorganizowali niemal 30 wykładów naukowych popularnonaukowych, prowadzonych często przez czołowych polskich badaczy akademickich. Stowarzyszenie przygotowało także 9 filmów dokumentalnych pt. .Rabczanie znani i mniej znani" ukazujących biografie zasłużonych Rabczan. Z myślą o wypromowaniu rabczańskich rękodzielników Stowarzyszenie zorganizowało konkurs "Made in Rabka - Kulturowy produkt roku" w 2012 r oraz jego drugą odsłonę, dotycząca twórczości muzycznej w 2013 „Made in Rabka - Rabczańska Scena Muzyczna". Wreszcie Stowarzyszenie promuje miejsca, pomysły i ludzi wartych zauważenia i docenienie, wręczając łącznie 6 oryginalnych statuetek za "Kulturowy pomysł, miejsce lub wydarzenie roku". Byli inicjatorami i redaktorami specjalnego - jubileuszowego numeru "Wiadomości Rabczańskich" w 2010 r w 20-lecie wznowienia tytułu, w 2014 r. zredagowali i wydali książkę "Blask dawnej Rabki. Architektoniczna podróż przez historię zdroju". Ponadto obydwoje podejmują w współpracę z innymi organizacjami kulturowymi, czego efektem jest m.in. udział autorski i redakcyjny w wydaniu publikacji "Złote lata Rabki" oraz redakcja i wydanie książki „Rabcio - teatr z Rabki. Monografia Teatru Lalek "Rabcio" 1949-2019". Aktualnie przygotowują razem z katedrą Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Ogólnopolską Konferencję naukową "Historia medycyny w Rabce".

Na wniosek radnej Aleksandry Koper, tytuł Osobowości Rabki Zdroju przyznano nauczycielce muzyki Małgorzacie Majdzie. W 1995 r. rozpoczęła pracę w PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Rabce-Zdroju jako nauczyciel gry na fortepianie i dyrygent chóru dziecięcego "Chochliki". W swojej pracy pedagogicznej może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami na kanwie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jako nauczyciel fortepianu ponad 80 razy jej uczniowie brali udział i reprezentowali Rabkę na konkursach pianistycznych na terenie niemal całej Polski zdobywając znaczące miejsca I, II, III a nawet Grand Prix tj. Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Libiążu, Katowicach, Skarżysku Kamiennej, Łańcucie, Bielsku-Białej, Brzesku, Wadowicach, Kolbuszowej, Kielcach, Będzinie, Płocku, Gorlicach, Stalowej Woli, Jaśle, Lublinie, Nowym Sączu, Limanowej, Krynicy, Myślenicach, Zakopanem, Kąśnej Dolnej, Kościanie (woj. wielkopolskie). Małgorzata Majda jako dyrygent dziecięcego chóru Chochliki reprezentowała Rabkę-Zdrój na wielu konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając najwyższe laury. Chór również niejednokrotnie uświetnił różnego rodzaju uroczystości odbywające się na terenie Rabki. Była założycielką zespołu gospels "Akord", który aktywnie działał koncertowo. Szczególnym wyróżnieniem i dostrzeżeniem aktywnej działalności zespołu Akord przez władze samorządowe, był wyjazd mający na celu reprezentowanie Rabki-Zdrój podczas obchodów X Dni Polskich w Austrii i 100-lecie Odsieczy Wiedeńskiej. Niejednokrotnie Pani Małgorzata pełniła honory jury w konkursach organizowanych przez MOK w Rabce, jak również w konkursach pianistycznych i chóralnych w kraju. Za wkład i rozwój Edukacji Artystycznej została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - otrzymując Odznakę Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Odznaczona złotym medalem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnią służbę pedagogiczną. Nagroda Centrum Paderewskiego w Tarnowie za przekazywanie poprzez muzykę nieprzemijających wartości, które rozbudzają wrażliwość i poczucie estetyki. Nagroda Indywidualna II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce. Otrzymała specjalną nagrodę od kardynała Macharskiego za wybitne osiągnięcia w pracy z chórem Chochliki. Z uwagi na nieobecność pani Małgorzaty nagroda zostanie jej wręczona na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Reklama
Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama