• Czwartek, 16 września 2021
  • Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili

Informacje

Rabczanie dotarli na Jasną Górę (zdjęcia i video)

Data: 2 sierpnia 2021, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1486

W weekend zakończyła się 40. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Wzięła w niej udział liczna grupa pielgrzymów z Rabki-Zdroju i okolic. Na zakończenie tygodniowej wędrówki do Częstochowy, wzięli oni udział w mszy św., którą doprawił dla nich Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.


- Wolność to wielki skarb, a jej obrona jest naszym zadaniem. To wielka godność człowieka, który dla wolności potrafi dać z siebie wszystko. Stąd nasza radość, Boża radość Bożych dzieci. Domaga się ona, byśmy broniąc jej w sobie i głosząc ją innym, umieli być asertywni, mówiąc jednoznaczne „nie” wobec wszelkich zagrożeń - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej na Jasnej Górze z okazji zakończenia tegorocznej Pielgrzymki Góralskiej 2021.

Metropolita przypomniał także tegoroczne hasło Pieszej Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę, które zachęca do tego, aby wyznawać wartości prezentowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Współczesny świat chce jednak żyć tak jakby Boga nie było. Rozpoczęła się nagonka na państwa, które sprzeciwiają się aborcji i chcą szanować godność człowieka, stworzonego na Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna. – Nie wolno nam tych spraw nie dostrzec i nie nazwać po imieniu, właśnie po to, by znać stawkę wolności, o którą nam chodzi w naszych współczesnych zmaganiach, by Bóg był w naszych sercach, w życiu osobistym, rodzinnym i publicznym. By prawo do życia było zagwarantowane każdemu człowiekowi od chwili jego poczęcia, do momentu naturalnej śmierci. Byśmy nie byli nieustannie okłamywani, aby środki społecznego przekazu prezentowały prawdę o tym co się dzieje i na czym polegają współczesne zagrożenia. Przede wszystkim zaś, aby nie demolowano tego, co znaczy miłość, wynikająca z tego, że Bóg nas pierwszy umiłował – wskazał metropolita, podkreślając, że świat tylko dzięki Chrystusowej miłości może stać się bardziej ludzki. Abp Marek Jędraszewski, zaznaczył że mówi to do ludzi gór, miłujących wolność. Przyznał, że witając ich u bram kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej i spoglądając im w ich oczy widział zmęczenie, ale także radość Bożych dzieci, które za chwilę ujrzą twarz Madonny. – Wasza radość, to radość ludzi wolnych, którzy jak mówił św. Jan Paweł II, właśnie tutaj, nawet w najtrudniejszych momentach życia Ojczyzny, czuli się zawsze wolni. Wolność to wielki skarb, a jej obrona jest naszym zadaniem. To wielka godność człowieka, który dla wolności potrafi dać z siebie wszystko. Stąd nasza radość, Boża radość Bożych dzieci. Domaga się ona, byśmy broniąc jej w sobie i głosząc ją innym, umieli być asertywni, mówiąc jednoznaczne „nie” wobec wszelkich zagrożeń – podkreślił arcybiskup. Stwierdził, że o mądrość i męstwo zebrani proszą Maryję, Matkę i Królową. Na zakończenie metropolita krakowski przytoczył słowa pieśni, która stawała się hymnem w trudnych chwilach: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”.

Źródło i zdj: Archidiecezja Krakowska, oprac. (mr)

Galeria zdjęć