• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 21 listopada 2021, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2841

Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej nominowana do Nagrody POLIN 2021

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami. W ścigłym, sześcioosobowym gronie finalistów nagrody, znalazła się w tym roku nauczycielka z Mszany Dolnej.

Fot. TV28.pl
Urszula Antosz-Rekucka, liderka dialogu, społeczny opiekun zabytków, założycielka i prezeska Fundacji Sztetl Mszana Dolna. Jest bardzo nietypową katechetką, która od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej. Przybliża piękno żydowskiej kultury, edukuje uczniów w poszanowaniu dla innych wyznań i kultur, czasem płacąc stygmatyzacją, czy narażeniem na antysemickie wyzwiska. Mówi, że "wkalkulowała to w koszty", by walczyć o godną pamięć niewinnych ofiar, które wycierpiały znacznie więcej od niej.

W czerwcu tego roku została uhonorowana nagrodą "Chroniąc pamięć". Wcześniej wielokrotnie była nominowana i nagradzana za swoją działalność.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. W trakcie finału konkursu Nagroda POLIN 2021, który odbędzie się w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku i YouTubie - 30 listopada o godzinie 20:00, poznamy laureatkę lub laureata konkursu oraz wyróżnionych.

Materiały prasowe, oprac. (mr), Fot. TV28.pl
Reklama
Zobacz także

Majówka na Garncarskiej

Piątek, 17 maja 2024 21:02

Komisje ukonstytuowane

Piątek, 17 maja 2024 19:52
Reklama