• Niedziela, 26 czerwca 2022
  • Imieniny: Jana, Pawła, Miromira

Informacje

Poziomica - zastosowanie oraz jej rodzaje (materiał sponsorowany)

Data: 19 maja 2022, Czwartek / Ilość wyświetleń: 354

Jeśli musimy wyznaczyć poziom danej płaszczyzny, to w tym celu korzystamy z poziomicy. Jest to praktyczne narzędzie, które stosowane jest zwłaszcza w budownictwie. Przydaje się nie tylko podczas budowy domów czy mieszkań, ale również podczas remontów czy drobnych prac.

W jaki sposób działa poziomica?W przypadku poziomic tradycyjnych, ich działanie bazuje na zjawisku przyciągania ziemskiego. Na środku narzędzia znajduje się element, który wskazuje nam poziom. W poziomicy najczęściej używa się:

•Pęcherzyka powietrza,
•Promienia laserowego,
•Cieczy z barwnikiem,
•W poziomicach wężowych stosuje się wodę.

Poziomice zabezpieczone są specjalną osłoną. Podczas wykonywania pomiaru ważna jest długość poziomicy, jej jakość wykonania, klasa narzędzia. Pamiętajmy również o tym, że do różnego rodzaju prac najlepiej będą nadawać się różne poziomice. Do najprostszych czynności wystarczy nam poziomica z libellą, jednak przy bardziej skomplikowanych powierzchniach powinniśmy już używać lepszych jakościowo narzędzi.

Rodzaje poziomic
Skoro wiemy już, że wybór odpowiedniego narzędzia ma duże znaczenie, to powinniśmy wiedzieć, jakie są rodzaje poziomic. Sprawa prezentuje się następująco:

•Poziomica z libellą – narzędzie to posiada zamkniętą rurkę z cieczą oraz pęcherzykiem powietrza. Za pomocą bąbelka ustalamy, czy kąt nachylenia danej rzeczy jest odpowiedni. Przyrząd ten powinien być poprawnie wykonany, na rynku znaleźć możemy tanie poziomice, które jednak nie gwarantują uzyskania dokładnych wyników.
•Poziomica dwuteowa – wyróżnia ją libella w 360 stopniach. Dzięki temu możemy wykonywać nią pomiary płaszczyzn pod różnymi kątami.
•Poziomica laserowa – Narzędzie wypuszcza wiązkę laserową, przeważnie są to linie w pionie oraz poziomie. Za jej pomocą możemy na przykład wyznaczyć kąt prosty. Urządzenie jest precyzyjne, jednak gorzej sobie radzi, gdy w pomieszczeniu jest mocne światło – wówczas laser bywa niewidoczny.
•Poziomica wężowa – zbudowana jest z dwóch cylindrów oraz łączącego je węża. Do pomiaru potrzebna jest woda lub inna ciecz. W jej pracy bazuje się na zasadzie naczyń połączonych. Ponieważ jest to najprostszy możliwy rodzaj poziomicy, jej zastosowanie przydaje się głównie przy mierzeniu obiektów, które są od siebie znacznie oddalone.
•Poziomica skrzynkowa – Libelle znajdują się w obudowie poziomicy. Takie narzędzie jest sztywne i bardzo wytrzymałe, a mimo to lekkie, a więc wygodne w użytkowaniu.
•Poziomica cyfrowa – jej używa się w sytuacjach, gdy zależy nam na dużej precyzji. Z tego powodu to jej najczęściej używa się podczas prac wykończeniowych. To narzędzie jest w stanie podać nam wynik z dokładnością co do dziesiętnych milimetra. Wynik w prosty sposób możemy odczytać z wbudowanego wyświetlacza.

Jaką poziomicę wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakie prace najczęściej wykonujemy. Do użytku domowego wystarczy nam zwykła poziomica z libellą. Pamiętajmy jednak o kupieniu egzemplarza wykonanego z wysokiej jakości materiałów. W innym wypadku uzyskiwane pomiary mogą odbiegać od stanu rzeczywistego. W swojej skrzynce z narzędziami warto znaleźć również miejsce dla poziomicy laserowej.