• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 8 grudnia 2023
  • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Reklama
Informacje
Data: 27 września 2022, Wtorek / Ilość wyświetleń: 1651

"Rabcio" - Mickiewiczowi (zdjęcia)

W Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju odbyła się premiera spektaklu "Romans z Balladą". To próba połączenia wybranych utworów ze zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w jedną, zupełnie nową opowieść.

W spektaklu przeplatają się ze sobą wydarzenia z ballad Kurhanek Maryli, Romantyczność, Lilie, Świtezianka, To lubię, Rybka, Rękawiczka, Tukaj albo próby przyjaźni. Słowa poety, wiernie zachowane w scenicznych dialogach, nabierają nowego wymiaru; pozostają w zgodzie z myślą epoki i uwypuklają jej cechy – zwrot ku ludowości, istotność sfery duchowej i ciężar konsekwencji czynów. Podążając za bohaterami, wkraczamy w świat niesamowity i często przerażający, wynikły ze zbrodni i szaleństwa.

Reżyserem spektaklu jest Filip Bochenek, autorem scenografii Łukasz Łęcki, muzyki Piotr Świerczek, a zagrali w nim aktorzy: Krystyna Kachel, Ewelina Klocek, Urszula Tylek, Filip Bochenek, Łukasz Łęcki, Piotr Serafin, Piotr Świerczek.

Spektakl, jak przypomniała Krystyna Kachel ze Stowarzyszenia Przyjaciół "Rabcia", powstał w dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Z tej okazji uruchomiony został program „Ballady i romanse” finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Finansowego wsparcia udzielili również: Teatr Lalek RABCIO, Urząd Miejski Rabka-Zdrój, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

Celem programu jest popularyzacja twórczości jednego z największych polskich pisarzy. Stowarzyszenie Przyjaciół "Rabcia" zostało beneficjantem tego programu, organizując m.in. warsztaty plastyczne, recytatorskie i konkursy. Finałem projektu był spektakl teatralny. Został on dostosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami, dzięki fundacji Kinematograf.
Reklama
Zobacz także
Reklama