• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 14 lipca 2024
  • Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Reklama
Wiadomości
Data: 17 maja 2023, Środa / Ilość wyświetleń: 509

Druga edycja naszego projektu edukacyjnego

Z wielką radością informujemy, że startujemy z drugą edycją "Opowieści o dwukulturowej, przedwojenej Mszanie Dolnej"! Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odbyło się łącznie aż 17 spotkań dla mieszkańców miasta i gości: w Miejskiej Bibliotece, Urzędzie Miasta, na cmentarzu żydowskim i w przestrzenii publicznej miasta, a dotyczyły one szeroko rozumianej, złożonej historii i kultury naszego miasta oraz związków judaizmu z chrześcijaństwem.

Wydarzenia były transmitowane online, a potem udostępnione na naszym kanale na YouTube: https://www.youtube.com/@sztetlmszanadolna

Pragnąc kontynuować cieszący się dużym zainteresowaniem projekt, wystąpiliśmy z wnioskami grantowymi do kolejnych instytucji i uzyskaliśmy wsparcie pozwalające na organizację kolejnych spotkań. Są to dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Województwa Małopolskiego i Powiatu Limanowskiego - doceniono więc nasze starania na wszystkich szczeblach administracji publicznej. Zapewne nie bez znaczenia było pełne zaakceptowanie naszych sprawozdań z 1. edycji projektu.

Tegoroczną edycję chcemy zainaugurować w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej już 26.05.2022 r. o godz. 17:00. Opowiemy o rozpoczynającym się właśnie wówczas żydowskim święcie Szawuot i jego związku z naszymi Zielonymi Świątkami. Tradycyjnie już, spotkaniu będzie towarzyszyła degustacja potraw związanych ze świętem, kawa i herbata.
Podczas kolejnego spotkania, dedykowanego szczególnie (acz nie tylko), młodszym uczestnikom, pojawi się tajemnicza Detektyw Fiszka - pochodząca z Mszany Dolnej historyczka sztuki, autorka Mądrej Książki Roku 2022: "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce". Rekomendujemy zabranie pociech, będzie możliwość nabycia książek, z autografem Autorki. To prawdopodobnie 9.06.2023 r. Tematy kolejnych spotkań to m.in. chrześcijanie żydowskiego pochodzenia w Mszanie Dolnej, warsztaty literackie z pisarką Patrycją Dołowy, spojrzenie okiem psycholożki na dotykający pątników w Ziemi Świętej tzw. Syndrom Jerozolimski, wirtualna podróż do Safedu - kolebki żydowskiego mistycyzmu. Będą warsztaty artystyczne, koncerty, wystawa malarstwa, częściowo śpiewane spotkanie z poezją Leśmiana. Poznamy kolejne aspekty judaizmu, spróbujemy też zmierzyć się z trudniejszymi tematami, jak dehumanizacyjna geneza Zagłady. To tylko niektóre z planowanych wydarzeń. O wszystkich będziemy informowac na bieżąco, będą one także transmitowane online, a potem dostępne w formie nagrań na naszym YouTube.

Patronat honorowy nad tą edycją projektu, objęła - jak poprzednio, Pani Burmistrz Anna Pękała, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Współorganizatorami są Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej oraz Miasto Mszana Dolna.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023".

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego".

„Projekt dofinansowany z budżetu Powiatu Limanowskiego”

Reklama
Zobacz także

Inauguracja Galerii "Pod Aniołem" (zdjęcia)

Sobota, 13 lipca 2024 14:29

Ulica Zakopiańska otwarta (video)

Sobota, 13 lipca 2024 09:40

Sparing Wierchów

Sobota, 13 lipca 2024 09:31

Spacer Pamięci

Sobota, 13 lipca 2024 08:42

W sobotę otwarcie ulicy Zakopiańskiej!

Piątek, 12 lipca 2024 14:38
Reklama