• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 19 maja 2023, Piątek / Ilość wyświetleń: 6871

Jubileusz 25-lecia działalności Koła PSONI w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Jubileusz 60-lecia Polskiego Stowarzyszenia PSONI, 70-lecia nadania Rabce praw miejskich oraz 25-lecia koła, obchodzili członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rabce-Zdroju.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą dla podopiecznych i ich wychowawców odprawił proboszcz ks. Dariusz Pacula wspólnie z ks. Józefem Kapcią. Po nabożeństwie w kolorowym orszaku uczestnicy jubileuszowych uroczystości przemaszerowali z muzyką góralską Kuby Rusieckiego przez Park Zdrojowy do siedziby na ul Podhalańskiej. Po drodze komendant Straży Miejskiej zakładał wszystkim na rękę opaski odblaskowe.

Po dotarciu do ośrodka i po powitaniu przez prezes Martę Augustyn, podopieczni przedstawili krótki program artystyczny. W rolę aktorów wcielili się podopieczni i opiekunowie tej placówki. Po programie artystycznym Elżbieta Gryz odczytała bogatą, 25-letnią historię rabczańskiego koła.

W kolejnej, oficjalnej części, Halina Skwarek została odznaczona Medalem „Wiernie i Wytrwale” przez Kapitułę PSONI, który wręczyła jej prezes Marta Augustyn. Halina Skwarek była inicjatorką i założycielka w 1998 r. Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce-Zdroju – tak wówczas się nazywało. Ponad 10 lat pełniła też funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Koła oraz była Elektorem.

Statuetki w formie serca - podziękowanie za pomoc w realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną - z rąk Józefy Nizioł i Bożeny Sularz otrzymali m.in.: burmistrz Leszek Świder, była burmistrz Ewa Przybyło, osoby wspierające i pomagające w realizacji przebudowy siedziby m.in. Grzegorz Bala, Paweł Wójciak, Bartłomiej Filar i Krzysztof Filas. Były też dyplomy i podziękowania dla osób, które wspierają i pomagają rabczańskiej placówce. Wśród gości był również radny powiatowy Marek Szarawarski, który odczytał list od starosty Krzysztofa Fabera, a reprezentująca wiceministra Edwarda Siarką Aleksandra Antolak-Rust odczytała od niego list. Obecni byli również: radny powiatowy Stanisław Kiersztyn, ks. Józef Kapcia, Jacek Fic, radny Paweł Rogowiec i delegacja z zaprzyjaźnionych ośrodków PSONI z Podhala.

- Z okazji tak pięknego Jubileuszu 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce-Zdroju, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym i byłym członkom Stowarzyszenia. Życzę wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia i niegasnącego zapału oraz tego, by podejmowany przez Was trud był źródłem osobistej satysfakcji dalszego społecznego uznania. Niech każdy dzień będzie przepełniony ciepłem, bliskością i przyjaźnią, które pozwolą zapomnieć o troskach dnia codziennego – powiedział burmistrz Leszek Świder.

Po oficjalnej części uroczystości na salę wjechał ogromny tort z pracowni cukierniczej ufundowany przez Grzegorza Balę, był też bigos przygotowany przez Koło Gospodyń ze Rdzawki, a serwowany przez druhów z OSP Rdzawka. Po słodkim poczęstunku zespół Kawałek Świata bawił gości grając muzykę taneczną.
Reklama
Zobacz także

Majówka na Garncarskiej

Piątek, 17 maja 2024 21:02

Komisje ukonstytuowane

Piątek, 17 maja 2024 19:52
Reklama