• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 8 grudnia 2023
  • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Reklama
Informacje
Data: 25 maja 2023, Czwartek / Ilość wyświetleń: 426

Studia podyplomowe - wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Studia podyplomowe już od wielu lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Stanowią bardzo skuteczną i popularną formę podwyższania swoich kwalifikacji oraz poszerzania zakresu wiedzy.

Co roku na studia podyplomowe decyduje się ponad 150 000 ludzi w różnym wieku. Co warto wiedzieć na ten temat?


Studia podyplomowe – kto może się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe, zwłaszcza na popularnych kierunkach, takich jak MBA, rok w rok cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich.

Na studia podyplomowe mogą zdecydować się kandydaci, którzy ukończyli już studia co najmniej pierwszego stopnia – czyli posiadają dyplom wyższej uczelni.
Przy wyborze studiów podyplomowych nie ma znaczenia wiek, miejsce zamieszkania czy ukończony wcześniej kierunek. W opisach kierunków na poszczególnych uczelniach znaleźć można jednak konkretne wymogi dotyczące kandydatów.

Uwaga – osoba, która zdecydowała się na studia podyplomowe, nie otrzymuje statusu studenta. Nie przysługują jej więc stypendia różnego rodzaju, zniżki oraz legitymacja studencka.


Dlaczego warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe na renomowanych uczelniach, takich jak WSB-NLU, to doskonały sposób na zdobycie nowych umiejętności i poszerzenie zakresu wiedzy. Słuchacze uczęszczający na studia podyplomowe zdobywają nowe umiejętności specjalistyczne oraz pogłębiają wiedzę z zakresu wybranego obszaru tematycznego. Dzięki temu mogą precyzyjnie zgłębić konkretne zagadnienia związane z danym zawodem.

Na studia podyplomowe często decydują się osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a co za tym idzie – zwiększyć szanse na uzyskanie awansu. Studia podyplomowe szczególną popularnością cieszą się w branżach, gdzie w cenie jest specjalistyczna wiedza i konkretne umiejętności.

Studia podyplomowe mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju osobistego. Pozwalają zdobyć nowe umiejętności, dotyczące między innymi pracy w zespole, zarządzania czasem czy też komunikacji. To swego rodzaju intelektualne wyzwanie, które poszerza horyzonty i pozwala nawiązać cenne kontakty.


Jak długo trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe z reguły trwają krócej niż studia licencjackie, magisterskie i inżynierskie. Słuchacze, w zależności od uczelni, muszą przygotować się na dwa-trzy semestry nauki. Warto podkreślić, że studia podyplomowe rozpoczynają się, tak samo jak inne studia, na początku października.

Wiele osób zainteresowanych studiami podyplomowymi zastanawia się, czy na ich zakończenie wymagane jest napisanie pracy. Otóż, zależy to od konkretnej placówki. Niektóre uczelnie tego nie wymagają, inne zaś – wręcz przeciwnie. Niemniej jednak, pisanie pracy podyplomowej to o wiele mniejsze wyzwanie niż tworzenie pracy dyplomowej. Zazwyczaj przybiera ona krótszą formę, a dodatkowo nie trzeba jej bronić.
Podsumowując, studia podyplomowe nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Nie gwarantują co prawda żadnego tytułu naukowego, jednak pozwalają rozwijać swoje umiejętności i poszerzać horyzonty.

Materiał partnera

Reklama
Zobacz także
Reklama