• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 14 lipca 2024
  • Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Reklama
Wiadomości
Data: 26 maja 2023, Piątek / Ilość wyświetleń: 985

Powiat nie może pomóc mieszkańcom Rabki-Zdroju w walce z powstającymi masztami telefonii komórkowej

Mieszkańcy m.in. Rabki-Zdroju i Ponic zwrócili do władz powiatu o pomoc w przeciwstawieniu się powstającym na osiedlach, których mieszkają masztów telefonii komórkowej. Obawiają się szkodliwości, spadku wartości działek, odpływu turystów. Proponowali inwestorom inne lokalizacje, które nie zostały przyjęte. Mają żal do władz samorządowych, że nie stoją po ich stronie, w ich obronie.

- W zakresie prawnym jest to decyzja administracyjna, opiera się na przepisach prawa, a czynnik społeczny nie jest uwzględniany, niestety nic nie można zrobić. Przepisy prawa mówią, że takie wieże nie są szkodliwe i mogą niemal wszędzie powstawać. W dodatku w Rabce-Zdroju nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, więc burmistrz nie mógł inaczej zrobić, tylko wydać "wuzetkę". Jakiekolwiek odmówienie to jest łamanie prawa, nadużycie kompetencji, które może skończyć się sądem. Nie ma jak pomóc mieszkańcom. Możemy podejmować uchwały, ale nic to nie da - tłumaczył na sesji powiatowej starosta Krzysztof Faber.

Jedynie, jak mówił, decydować o tym mogą właściciele ziemi, którzy dzierżawią grunt pod maszty, ale są to zwykle duże, kuszące pieniądze i chętni na dzierżawę zawsze się znajdują. - Poza tym jest to zespół prawników, systemowe działanie - mówił włodarz powiatu.

- Nie mamy najmniejszego wpływu na te decyzje - stwierdził. - To jest problem, który dotyczy różnych miejscowości w całym powiecie.

mr/ Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Reklama
Zobacz także

Inauguracja Galerii "Pod Aniołem" (zdjęcia)

Sobota, 13 lipca 2024 14:29

Ulica Zakopiańska otwarta (video)

Sobota, 13 lipca 2024 09:40

Sparing Wierchów

Sobota, 13 lipca 2024 09:31

Spacer Pamięci

Sobota, 13 lipca 2024 08:42

W sobotę otwarcie ulicy Zakopiańskiej!

Piątek, 12 lipca 2024 14:38
Reklama