• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 14 lipca 2024
  • Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Reklama
Wiadomości
Data: 8 czerwca 2023, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1992

Apel o bezpieczeństwo komunikacyjne w Parku Zdrojowym

Problemy komunikacyjne w Parku Zdrojowym przedstawiane były już wielokrotnie. Na wszystkich alejkach parku poruszają się, wywołując popłoch wśród spacerowiczów, między innymi: gokarty, hulajnogi „tradycyjne”, rowery, deskorolki. Niebawem pojawią się sequele i skutery trzykołowe.

Od kilku dni dołączyły do nich elektryczne hulajnogi uzyskujące znaczne prędkości, często trudne do opanowania przez kierujących, którymi są przede wszystkim dzieci. Bezpieczeństwo pieszych jest poważnie zagrożone.

W poprzednich latach dochodziło już do bolesnych zderzeń pojazdów z pieszymi!

„Regulamin korzystania z Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju” w pkt. 7 informuje:
„Zabrania się jazdy na gokartach i deskorolkach z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.”
Ten zapis jest nieaktualny i nieprzestrzegany. Tablice z napisem „Strefa wyłącznego ruchu pieszego” są mało czytelne i ignorowane przez jeżdżących. Konieczne jest rozdzielenie ruchu pieszych – spacerowiczów od poruszających się kołowo. Miejscem dla w/w pojazdów, zapisanym w Regulaminie, powinno być: miasteczko ruchu drogowego, ścieżka rowerowa na bulwarach oraz skate i trial - park. Niezbędne jest wskazanie i oznakowanie ścieżki(alejki) prowadzącej do tych miejsc.

Propozycje rozwiązań problemu przedstawione przez internautów

1.Próby prawnego uregulowania ruchu niczego nie rozwiążą w sytuacji, w której jego uczestnikom brakuje zarówno kultury poruszania się, jak i wyobraźni.
2.W niektórych parkach w Polsce jest całkowity zakaz jazdy takimi pojazdami, w innych są wyznaczone miejsca, gdzie można szaleć do woli (ale poza nimi grożą surowe kary).
3.Jedyne rozwiązanie to oddzielenie części parku barierkami i stworzenie wejść, które uniemożliwiają fizyczne przedostanie się gokartem/rowerem/hulajnogom na ten teren.
4.Może zamiast kosztownych barierek umieścić wazony/donice z kwiatami jako naturalne zabezpieczenia. Takie naturalne przeszkody zmuszałyby „jeźdźców” do ograniczeń prędkości.
5.Zabezpieczenia z pkt 3 i 4 muszą być tak umiejscowione aby umożliwiały swobodne poruszanie się wózków dziecięcych i pojazdów służb obsługujących park.
6.Należy ograniczyć liczbę wypożyczanych pojazdów do możliwości wchłonięcia ich przez miasteczko komunikacyjne i ścieżkę na bulwarach.
7.Podzielić aleje na część dla pojazdów i część dla pieszych. Należy wyraźnie wymalować napisy albo infografiki na asfalcie przy wejściach na teren miasteczka ruchu drogowego, z informacją, że nie jest to strefa dla spacerowiczów i że należy uważać na gokarty i rowery. (Propozycja organizacji komunikacji w Parku Zdrojowym na mapce poniżej).

Informacje do mapy – organizacja komunikacji w Parku Zdrojowym
1.Kolor czerwony tylko dla pojazdów.
2.Kolor niebieski dla pieszych i pojazdów – ruch dwustronny.
3.Kolor szary dla pieszych i pojazdów - ruch jednostronny dla pojazdów.
Na Czarnej Alei jazda tylko do góry.
Do „wybudowania” dojazdu z Miasteczka Komunikacyjnego na ścieżkę prowadzącą do Bulwarów na Alei Juliana Kawalca czasowo dopuszczony ruch pojazdów.

Proszę Władze Rabki-Zdroju o podjęcie próby rozwiązania tego ważnego problemu.

Park Zdrojowy jest naszym skarbem. To magnes przyciągający wczasowiczów, kuracjuszy, turystów, którzy zostawiają pieniądze w pensjonatach, sklepach, restauracjach, kawiarniach i w innych miejscach działalności gospodarczej. Musi pełnić najważniejsze funkcje: reprezentacyjną, leczniczą oraz wypoczynkową. Należy zrobić wszystko aby nasi goście czuli się tutaj komfortowo a przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego niezbędna jest konsekwentna i stanowcza działalność służb miejskich mająca na celu szeroko rozumiane porządkowanie całej przestrzeni Parku Zdrojowego.

Marek Szarawarski
Reklama
Zobacz także

Inauguracja Galerii "Pod Aniołem" (zdjęcia)

Sobota, 13 lipca 2024 14:29

Ulica Zakopiańska otwarta (video)

Sobota, 13 lipca 2024 09:40

Sparing Wierchów

Sobota, 13 lipca 2024 09:31

Spacer Pamięci

Sobota, 13 lipca 2024 08:42

W sobotę otwarcie ulicy Zakopiańskiej!

Piątek, 12 lipca 2024 14:38
Reklama