• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 15 czerwca 2024
  • Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Reklama
Wiadomości
Data: 9 sierpnia 2023, Środa / Ilość wyświetleń: 1194

Rodzaj zaburzenia psychicznego związanego z przyjazdem do Jerozolimy

W Sali Narad Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej odbyło się piąte już spotkanie w tegorocznej edycji projektu edukacyjnego „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”. Poświęcone było zjawisku tzw. Syndromu Jerozolimskiego. To rodzaj zaburzenia psychicznego związanego z przyjazdem do tytułowego miasta, które przejawia się ostrym stanem psychotycznym.

Na początku wysłuchaliśmy wersji instrumentalnej "Jeruszalaim szel zahav", granej za akordeonie przez Jakuba Antosz-Rekuckiego. W międzyczasie wyświetlaliśmy zdjęcia z podróży do świętego miasta. "Zatrzymaliśmy się też przez chwilę nad treścią tej niezwykłej pieśni, o Jerozolimie "ze złota", która omal nie została hymnem Izraela, jej związkami z Księgą Psalmów i podobnym przesłaniem jak nasza mickiewiczowska "Inwokacja" - relacjonują organizatorzy. "W głównej części spotkania, młoda pani psycholog, Rachela Antosz-Rekucka, wyjaśniła specyfikę zjawiska tytułowego Syndromu Jerozolimskiego, a potem odpowiadała na pytania uczestników. Rozmowom towarzyszyła degustacja izraelskich smaków: humusu z zatarem z jerozolimskiego shuku, ciasteczek pistacjowych, chałek oraz herbaty po izraelsku i kawy z kardamonem.

Pytania i głosy od publiczności dopełniły całości. Dziękujemy uczestnikom za wspólnotową atmosferę, dzielenie się własnymi wspomnieniami, przemyśleniami, zaangażowanie i życzliwość.

Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Burmistrz Anna Pękała, która przyjęła nas także w murach Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej. Wydarzenie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Spotkanie było transmitowane online na profiku FB Sztetl Mszana Dolna, zapis jest dostępny na naszym kanale YouTube Sztetl Mszana Dolna: https://www.youtube.com/watch?v=9o3bniKzduE


A na kolejne wydarzenie w ramach naszego projektu edukacyjnego zapraszamy już 14.08.2023 o godz. 17:00 do Miejskiej Biblioteki - tym razem będzie to "Akwarelowy punkt widzenia": wernisaż wystawy prac i spotkanie z ich autorką, Magdaleną Komenza-Regnard".

Mat. prasowe
Reklama
Zobacz także

Absolutorium i wotum zaufania

Piątek, 14 czerwca 2024 22:03

Wieczór filmowy dla pań w kinie "Śnieżka"

Piątek, 14 czerwca 2024 12:55

Zagórzańska Msza św.

Piątek, 14 czerwca 2024 12:37
Zaproszenia
Zdjęcia

Koncert Szkoły Muzycznej

Piątek, 14 czerwca 2024

X edycja konkursu "Pięknego Czytania"

Czwartek, 13 czerwca 2024

Archidiecezjalny Dzień Dziecka w Rabce-Zdroju

Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Ogłoszenia
Reklama