• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 15 czerwca 2024
  • Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Reklama
Wiadomości
Data: 19 sierpnia 2023, Sobota / Ilość wyświetleń: 752

Przywrócą imiona tysiącowi Ofiar Zagłady i pokażą piękno żydowskiej kultury

19. sierpnia mija 81. Rocznica Zagłady mszańskich Żydów. Władze miasta i Fundacja Sztetl Mszana Dolna zapraszają na obchody 20–21.08.2023 r. (19.08 trwa jeszcze szabat).

Pierwszy dzień to opowieść o utraconym pięknie żydowskiej kultury. Na Placu Targowym przy ul. Orkana od godz. 14:00 odbywać się będą warsztaty kaligrafii hebrajskiej, tańca żydowskiego, koncert muzyki klezmerskiej, zapoznanie ze świętem Purim. Harcerze z Hufca Gorczańskiego ZHP przeprowadzą grę miejską dla młodzieży śladami mszańskich Żydów, a Klub Senior + będzie częstować hamantaszami, humusem i chałką. Obecne będą „Zagórzańskie dziedziny”, rękodzielnicy, artyści, targ staroci.

Drugi dzień to ceremonie w miejscach pamięci: o 14:00 na Pańskim przy ul. L.Mroza odsłonięta zostanie granitowa tablica z imionami, nazwiskami i wiekiem tysiąca Ofiar, które spoczywały dotychczas w mszańskiej ziemi bezimiennie. Pochodziły one nie tylko z samej Mszany, ale i okolicznych miejscowości, a także Krakowa, Łodzi, Bielska Białej, Zembrzyc, Gdańska.


W masowej mogile spoczywa też grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia z Mszany i Krakowa. W tym miejscu największej zbrodni w regionie, odbędzie się modlitwa ekumeniczna oraz czytanie fragmentów zeznań świadków mordu. Druga część ceremonii pamięci odbędzie się na cmentarzu żydowskim przy ul. Zakopiańskiej, przy postawionej w ub. roku macewie dla pochowanych tam kilkudziesięciu Ofiar. W uroczystościach wezmą udział potomkowie ocalonych, niektórzy przybędą do miasta przodków po raz pierwszy. Obecność zapowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Klubu „Przymierze”, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Rady Dialogu naszej Archidiecezji."

Mat. prasowe, mr/
Reklama
Zobacz także

Absolutorium i wotum zaufania

Piątek, 14 czerwca 2024 22:03

Wieczór filmowy dla pań w kinie "Śnieżka"

Piątek, 14 czerwca 2024 12:55

Zagórzańska Msza św.

Piątek, 14 czerwca 2024 12:37
Zaproszenia
Zdjęcia

Koncert Szkoły Muzycznej

Piątek, 14 czerwca 2024

X edycja konkursu "Pięknego Czytania"

Czwartek, 13 czerwca 2024

Archidiecezjalny Dzień Dziecka w Rabce-Zdroju

Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Ogłoszenia
Reklama