• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 14 lipca 2024
  • Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Reklama
Wiadomości
Data: 12 września 2023, Wtorek / Ilość wyświetleń: 2903

Rabczańska Organistówka wyróżniona. Tak wygląda po przebudowie (zdjęcia)

Właściciele odremontowanej „Organistówki” w Rabce-Zdroju otrzymali wyróżnienie w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego za wzorcowo przeprowadzony remont budynku z ok. 1860 r.

W ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego Zarząd Województwa przyznał trzy wyróżnienia: Barbarze i Krzysztofowi Jędrzejek prowadzącym Prywatne Muzeum - Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej, Adamowi i Wojciechowi Pisarczykom – właścicielom „Organistówki” w Rabce Zdroju oraz Ks. Jerzemu Adamczykowi – proboszczowi parafii pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w Zakopanem. Ponadto w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego Zarząd Województwa przyznał dwa wyróżnienia: dla Zenobii Wełny i Stanisława Franciszka Czepiela.

Właścicieli „Organistówki” w Rabce Zdroju - Adama i Wojciecha Pisarczyka – Zarząd Województwa wyróżnił za wzorcowo przeprowadzony remont budynku z ok. 1860 r. który został przeniesiony do Rabki z Olszówki w 1920r. W katastrofalnym stanie w 2020 r. kupił go Adam Pisarczyk i jego syn Wojciech, którzy rozpoczęli kompleksowy remont zakończony we wrześniu 2022 roku. Wykonano m.in. remont i odbudowę fundamentów, wymianę belek ścian zewnętrznych, wymianę 90% ścian wewnętrznych, stropów, więźby dachowej, a dach pokryto modrzewiowym gontem). Właściciele zadbali o nowoczesne instalacje oraz przygotowali teren wokół budynku do realizacji imprez plenerowych służących promowaniu dziedzictwa architektury drewnianej. Koszt remontu budynku wyniósł 1,1 mln zł., a całą kwotę ponieśli właściciele. Dzięki ich staraniom reprezentacyjny budynek z II połowy XIX w. został uchroniony przed grożącą mu katastrofą budowlaną.

Dziś państwa Pisarczyków odwiedził z gratulacjami burmistrz Rabki Leszek Świder. To Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zgłosił ten wyjątkowy zabytek do konkursu. Właściciel oprowadził gości po willi i opowiedział historię tego budynku, jego zakupu i remontu, który trwał prawie dwa lata.

Przyznawane przez władze Województwa Małopolskiego nagrody im. Mariana Korneckiego oraz Romana Reinfussa nie tylko upamiętniają swoich patronów, ale są wyrazem mecenatu wobec szczególnie zasłużonych opiekunów, miłośników i promotorów zabytkowej architektury drewnianej i dziedzictwa regionalnego w Małopolsce. 25 tys. zł ufundowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego otrzymał Michał Winiarski, właściciel osady młyńskiej w Roztoce-Brzezinach. Z kolei pulą nagród o wysokości 30 tys. zł w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa podzielili się tegoroczni zwycięzcy: Adam Bartosz – laureat I Nagrody o wartości 15 tys. zł, Maria Danuta Cetera, która zdobyła II Nagrodę w wysokości 9 tys. zł oraz Maria Dudek, która w ramach III Nagrody otrzymała 6 tys. zł.

Historia „Organistówki”

Około 1860 roku, w wiosce Olszówka niedaleko Rabki wybudowano duży dom drewniany. W budynku właściciel prowadził karczmę. Sąsiedztwo kościoła dla restauratora nie było przeszkodą, dla proboszcza jednak tak. Prawdopodobnie męska część parafian zamiast do kościoła chodziła napić się produkowanych na miejscu wysokoprocentowych specjałów.

Koło 1920 roku pomocną rękę wyciągnął proboszcz ks. Kasprowicz z parafii w Rabce i odkupił od szynkarza cały budynek. Został on rozebrany i przewieziony do Rabki. Na miejsce złożenia wyznaczono kamienne fundamenty po istniejącym i rozebranym budynku przy drewnianym kościele. Na austriackich mapach z 1845 roku, na miejscu tym widoczny jest zarys budynku. Ponieważ przeniesiony budynek był większy, pozostawiono właściwie złożony narożnik południowo zachodni. Inne belki zostały przycięte, tak aby konstrukcja zmieściła się na starym fundamencie. W części budynku zamieszkał organista, a w pozostałej urządzono salę szkolną. Ostatnim mieszkającym organistą był Władysław Skowroński, jemu też około 1978 r. budynek został przez władze kościelne przekazany na własność.

15 lutego 1988 roku w jednym z pokoi na parterze budynku wybuchł pożar. Ogień przez okno przedostał się na poddasze, spaleniu uległa część konstrukcji dachu i pokrycia dachowego.

Po naprawach dachu budynek nie był zamieszkany do czasu jego sprzedaży w 2020 roku. Budynek w katastrofalnym stanie kupił Pan Adam Pisarczyk i jego syn Wojciech. Remont rozpoczęto w kwietniu 2021 roku, a zakończono we wrześniu 2022 roku.

Teren wokół budynku jest przygotowywany do realizacji imprez plenerowych służących promowaniu dziedzictwa architektury drewnianej. Niestety wymaga to kolejnych nakładów finansowych, a ich brak spowalnia prace. Koszt remontu budynku wyniósł 1 100 000 zł.

Wszystkie koszty zostały pokryte z prywatnych środków właścicieli.

Budynek „Organistówki” przy ul. Sądeckiej 9 jest cennym zabytkiem Rabki-Zdroju. Bezpośrednie sąsiedztwo drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny z 1606 r. ob. Muzeum wpływa na postrzeganie „Organistówki” i zwiększa jego wartość historyczną i kulturową.

Budynek prezentuje regionalną architekturę rabczańską, kulturę materialną, społeczną i duchową.

Dzięki podjętym działaniom przez Pana Adama Pisarczyka, kolejne pokolenia będą mogły podziwiać piękno tak cennego obiektu zabytkowego jakim jest „Organistówka”.
Reklama
Zobacz także

Inauguracja Galerii "Pod Aniołem" (zdjęcia)

Sobota, 13 lipca 2024 14:29

Ulica Zakopiańska otwarta (video)

Sobota, 13 lipca 2024 09:40

Sparing Wierchów

Sobota, 13 lipca 2024 09:31

Spacer Pamięci

Sobota, 13 lipca 2024 08:42

W sobotę otwarcie ulicy Zakopiańskiej!

Piątek, 12 lipca 2024 14:38
Reklama