• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 30 września 2023
  • Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Reklama
Informacje
Data: 19 września 2023, Wtorek / Ilość wyświetleń: 2496

Rozpoczyna się budowa wiaduktu w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

W Rabce Zdroju powstanie wiadukt, który zastąpi trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Dzięki temu, korzystnie zmieni się system komunikacji na torach i w mieście. Rozpoczynają się prace, związane z jego budową. Nowy obiekt jest elementem przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanego między Chabówką a Rabką Zaryte na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.

PLK SA realizują ważną dla podróżnych i mieszkańców inwestycję na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Dzięki modernizacji na trasę wrócą pociągi, zwiększy się dostępność podróżnych do kolei. Obecnie prace budowalne prowadzone są na odcinkach: Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz.

– Duże, strategiczne inwestycje, które realizuje rząd, oznaczają także lokalne ułatwienia w prowadzeniu ruchu. Nowy wiadukt oznacza, że ruch kolejowy, który będzie bardzo duży po ukończeniu projektu "Podłęże-Piekiełko", nie będzie wstrzymywał ruchu samochodowego ani przeszkadzał mieszkańcom – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych celów inwestycji PLK SA. Budowa, m.in. bezkolizyjnych skrzyżowań służy temu celowi. Wiadukt w Rabce Zdroju korzystnie wpłynie na ruch kolejowy, a także na system komunikacji drogowej w mieście – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dzisiaj,19 września - w ramach modernizacji odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, rozpoczynają się prace przy budowie nowego wiaduktu w Rabce Zdroju. Powstanie bezkolizyjny obiekt o szerokości blisko 16 m i wysokości 4,80 m, który zapewni sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz drogowy. Zamiast trzech przejazdów w poziomie szyn, będzie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dzięki temu znacznie zmieni się system komunikacyjny w mieście, co będzie z korzyścią dla zmotoryzowanych i pieszych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, kierowcy łatwiej przejadą w rejonie torów. Wraz z budową wiaduktu kolejowego, wykonane będą także dwa ronda oraz chodniki w ciągu ul. Zakopiańskiej. Prace obejmą również przebudowę wodociągu, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Dzięki kolejowej inwestycji, w Rabce Zdroju powstanie 6 nowych dróg a 13 zostanie przebudowanych, o łącznej długości nieco ponad 5 km.

Zaplanowane są zmiany w organizacji ruchu drogowego, które umożliwią realizację prac przy budowie. Od dzisiaj, 19 września ruch samochodowy skierowany został na przygotowany, tymczasowy by-pass ul. Zakopiańskiej. Rozpoczęły się roboty ziemne pod budowę nowego wiaduktu.

Wartość realizowanych prac, wynikająca z umowy z wykonawcą na modernizację odcinka Chabówka - Rabka Zaryte na linii nr 104, to blisko 370 mln zł netto.

Dla większości odcinków linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz zawarta jest umowa o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umowę podpisano w kwietniu br. z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowita wartość umowy o dofinansowanie, to ponad 3,9 mld zł.

Źródło: PKP PLK, mr/
Reklama
Zobacz także

Nowe fotele w kinie Śnieżka

Piątek, 29 września 2023 16:52

Didigoliada 2023

Piątek, 29 września 2023 15:02

Przebudowę szpitala czas zacząć (zdjęcia)

Piątek, 29 września 2023 10:45

Spektakle z regionalnym sznytem (zdjęcia)

Piątek, 29 września 2023 10:43

Problemy z telefonami w urzędzie

Czwartek, 28 września 2023 20:15
Reklama