• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 14 lipca 2024
  • Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Reklama
Wiadomości
Data: 19 września 2023, Wtorek / Ilość wyświetleń: 842

Rozmowy o Zagładzie

W Mszanie Dolnej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Tym razem młoda psycholożka, Rachela Antosz-Rekucka mówiła, jak mogło zdarzyć się tak trudne do wyobrażenia zło, jakim była Zagłada.

Spotkanie zaczęliśmy fragmentami przemówienia Mariana Turskiego w Auschwitz, o kolejnych, niedostrzegalnych krokach przygotowywania Zagłady przez niemieckich nazistów. To ważna przestroga - potem jeszcze do słów Pana Mariana wracaliśmy, odnosząc się do zagrożenia powrotem tragedii, gdy będziemy obojętni na zło, łamanie praw mniejszości, napietnowanie grup społecznych czy narodowych. W głównej części spotkania Rachela Antosz-Rekucka psycholożka/doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, przedstawiła aspekt od strony psychologicznej: jak to się dzieje, że "zwyczajni" ludzie dokonują tak niewyobrażalnego zła. Dehumanizacja, zobojętnianie, szukanie kozła ofiarnego, napiętnowanie, izolowanie, naznaczanie - to kolejne kroki prowadzące do wieloaspektowej przemocy i eksterminacji. Podczas dyskusji po wykładzie, padły trudne pytania, m.in o to, jak to możliwe, ze wciąż pojawiają się, także w naszym mieście, przejawy antysemityzmu, a osoby mające odwagę poruszać temat trudnej przeszłości, są napiętnowane. Dziękujemy za te odważne słowa i obecność Państwa na tym i innych naszych wydarzeniach!
Nie zakończyliśmy jednak smutnymi konstatacjami, lecz przesłaniem nadziei i dobrych życzeń, gdyż właśnie zaczynał się żydowski Nowy Rok, Rosz Haszana. Uczestnicy zostali więc poczęstowani m.in okrągłą chałką, ciastem, sałatką z owoców granatu, jabłek, orzechów i marchewki w miodzie - aby nadchodzący czas był słodki, dobry, pełen pokoju i miłości.

Spotkanie odbywało się w ramach tegorocznej edycji projektu "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej", objęte zostało Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023
Panu Marianowi Turskiemu dziękujemy za zgodę na wykorzystanie jego tekstów, oraz życzliwość i wspieranie nas w naszych działaniach, a także wzruszającą dedykację w ofiarowanej nam książce "Nie bądź obojętny! XI " ./

Organizatorzy
Reklama
Zobacz także

Inauguracja Galerii "Pod Aniołem" (zdjęcia)

Sobota, 13 lipca 2024 14:29

Ulica Zakopiańska otwarta (video)

Sobota, 13 lipca 2024 09:40

Sparing Wierchów

Sobota, 13 lipca 2024 09:31

Spacer Pamięci

Sobota, 13 lipca 2024 08:42

W sobotę otwarcie ulicy Zakopiańskiej!

Piątek, 12 lipca 2024 14:38
Reklama