• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 6 grudnia 2023
  • Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Reklama
Informacje
Data: 25 września 2023, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 549

"Od narodzin do śmierci - o judaizmie i tradycji żydowskiej" w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej

W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej. Edycja 2023". Tym razem było to spotkanie o judaizmie i tradycji żydowskiej, które poprowadziła Anna Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Wprowadziła nas ona w cykl życia, roku żydowskiego, zwyczaje - od narodzin do śmierci oraz święta żydowskie. Uczestnicy warsztatów analizowali ważne dla judaizmu teksty: biblijne i modlitewne, dowiedzieli się, czym jest mezuza, tałes, tefilin, ketuba i wiele innych tajemniczo brzmiących pojęć. Wykazali się dużą aktywnością, zadawali wiele dodatkowych pytań o zwyczaje, święta, ale też istniejące stereotypy czy błędne przekazy na temat tradycji pogrzebowych czy synagigalnych.

Wydarzenie było transmitowane na kanale FB Sztetl Mszana Dolna, będzie się można z nim także zapoznać na kanale YouTube @sztetlmszanadolna

Kolejne spotkanie planujemy na 6.10.2023, na godz. 17:00, także w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Będzie ono dotyczyło jednego z mniej znanych, a należących do 4 świętych miast judaizmu, Safedu, który jest mocno związany z żydowskim mistycyzmem. Podzielimy się naszą fascynacją tym niezwykłym miejscem, pokażemy nieco fotografii, opowiemy też o galilejskich pielgrzymkach chasydów do grobów świętych mężów; także do Safedu.

Źródło: Organizatorzy
Reklama
Zobacz także

Mszanicanki zaśpiewały na sesji

Wtorek, 5 grudnia 2023 19:23

Uruchomiono punkt informacji turystycznej

Wtorek, 5 grudnia 2023 15:49

Poradnia w nowym miejscu

Wtorek, 5 grudnia 2023 09:15
Reklama