• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 20 czerwca 2024
  • Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama
Wiadomości
Data: 9 listopada 2023, Czwartek / Ilość wyświetleń: 4370

Będzie kontrola konserwatora w związku z rozbiórką zabytkowego budynku Trzech Róż

RABKA-ZDRÓJ: Rozbiórka jednego z najstarszych budynków w Rabce-Zdroju wywołała spore kontrowersje wśród mieszkańców, którzy pytali, jak to możliwe, że konserwator nie pozwolił miastu na rozbiórkę spalonej willi Anioł, a zgodził się na wyburzenie jeszcze starszego budynku Trzy Róże naprzeciwko parku. Sprawą zainteresował się dyrektor nowotarskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków Paweł Dziuban, który zapowiedział kontrolę.

Dziuban podkreśla, inwestor uzyskał pozwolenie konserwatorskie na przebudowę, ale nie było żadnej zgody z jego strony na całkowitą rozbiórkę budynku. Zawsze, jak ma to miejsce wprzypadku zabytkowych budynków, dozwolona jest tylko wymiana całkowicie zniszczonych, nie nadających się do użytku elementów, Te, które są dobre i zdrowe, należy przywrócić. Tak było w przypadku odbudowywanej właśnie willi Anioł koło Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju. Tymczasem z budynku Trzy Róże została tylko kupa gruzu. Jak to możliwe?

- Z końcem miesiąca zostanie tam przeprowadzona kontrola - zapowiada konserwator Paweł Dziuban. - Zobaczymy co się stało, gdzie są zdemontowane elementy, wysłuchamy racji i zdecydujemy co dalej. Musimy ustalić, co tam się stało i dlaczego tak to wygląda.

mr/
Reklama
Zobacz także
Reklama