• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 18 listopada 2023, Sobota / Ilość wyświetleń: 1728

Arcybiskup na jubileuszu rabczańskiej szkoły katolickiej (zdjęcia)

– Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie. Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. dziękczynnej za 5-lecie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju.

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Piotr Iwanek witając abp. Marka Jędraszewskiego i dziękując mu za modlitwę przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”.

Do tych słów w czasie homilii nawiązał metropolita krakowski dodając, że człowiek staje się bardziej człowiekiem, kiedy ma uporządkowany system wartości, czyli wtedy, kiedy na jego szczycie jest Pan Bóg. Podkreślił, że człowiek staje się człowiekiem, kiedy może Pana Boga poznawać i kochać, czyli miłością odpowiadać na Jego miłość.

– Przyczyniać się do tego, żeby dzieci i młodzież wzrastały w łasce u Boga i u ludzi, żeby wzrastały w swoim człowieczeństwie – wskazał arcybiskup na fundamentalne zadanie szkoły katolickiej. Zaznaczył, że ukoronowaniem zdobywanej w szkole wiedzy jest poznanie Boga, z którego powinny wypływać uczynki miłości będące odpowiedzią na Bożą miłość względem człowieka.

Odnosząc się do fragmentu z Księgi Mądrości, metropolita zwrócił uwagę, że człowiek mądry to ten, który poznając świat zmysłami stawia sobie pytanie o źródło i przyczynę istnienia świata, a odpowiedzi odnajduje w Bogu. Arcybiskup zachęcał mieszkańców Rabki-Zdroju, aby wysławiali Boga za niezwykłe cuda natury, jakimi są góry.

Podając przykład patronki dzisiejszego dnia – św. Elżbiety Węgierskiej metropolita wskazał na wzór służby drugiemu człowiekowi, która była wyrazem miłości do Boga. Przypomniał, że w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał do „wyobraźni miłosierdzia”. Arcybiskup zaznaczył, że Ojciec Święty nazywał wówczas miłosierdziem nie tylko materialną pomoc ubogim, ale także wspieranie zagubionych i uzależnionych, towarzyszenie samotnym, a przede wszystkim pokazywanie Boga, jako dobrego ojca, który nas kocha. – Nie ma wspanialszego daru miłosierdzia, które możemy przekazać, jak to, żeby nauczyć ludzi o Bogu, który nas kocha – mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że człowiek wypełniający Boże przykazania jest wewnętrznie silny, wzrasta w swoim człowieczeństwie, ma poczucie sensu własnego życia.

– Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie – powtórzył arcybiskup. – Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi – dodawał dziękując za Katolicką Szkołę Podstawową w Rabce-Zdroju i modlił się o to, aby przynosiła owoce dla dzieci, wychowawców i rodziców.

Po mszy św. uczestnicy jubileuszu udali się na galę do Teatru Lalek „Rabcio”. Po powitaniu organizatorzy zaprosili wszystkich na spektakl w wykonaniu nauczycieli i pracowników naszej szkoły, pt. „Pomieszanie z poplątaniem”. Była to zabawna historia, której bohaterami bajek były postacie znanych bajek uwikłane w podstępny plan złych wróżek. Po przedstawieniu przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich, którzy zasłużyli się dla szkoły i jej rozwoju.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najśw. Rodziny z Nazaretu została powołana 25 maja 2018 r. przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Krakowskiej. Jej działalność była przedłużeniem Szkoły im. Świętej Rodziny, która istniała od 1996r. jako liceum, a potem gimnazjum. W obecnej chwili szkoła liczy 142 uczniów, 36 nauczycieli, 6 pracowników administracji i obsługi.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, mr/
Reklama
Zobacz także

Majówka na Garncarskiej

Piątek, 17 maja 2024 21:02

Komisje ukonstytuowane

Piątek, 17 maja 2024 19:52
Reklama