• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
  • Imieniny: Leona, Kai, Heliodora
Reklama
Wiadomości
Data: 27 stycznia 2024, Sobota / Ilość wyświetleń: 962

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (zdjęcia)

27. stycznia, w rocznicę wyzwolenia Obozu Zagłady w Auschwitz, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Mszanie Dolnej uczczono pamięć Ofiar w piątek, w trzech miejscach masowych egzekucji, gdzie spoczywa łącznie ponad tysiąc zamordowanych w kilku egzekucjach na terenie Mszany Dolnej. Wśród nich grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia, a także przesiedleni z Krakowa, Bielska, Łodzi i innych miejsc.

W pierwszej egzekucji, już we wrześniu 1939 r. zginęło tu także kilku mieszkańców Rabki, którzy pochowani zostali na cmentarzu żydowskim. Kilkunastu Żydów z Mszany Dolnej zginęło w obozach Zagłady w Auschwitz, Bełżcu, Treblince, Płaszowie, Terezinie. Ogromna większość zamordowana została na miejscu.

Organizatorzy uroczystości: Fundacja Sztetl Mszana Dolna, Burmistrz Miasta Anna Pękała i Hufiec ZHP Gorczański, przygotowali ceremonie pamięci przy zbiorowych mogiłach: na tzw. Pańskim, przy Ogrodowej i na cmentarzu żydowskim. Odmówiono psalmy i "El mole rachmim" - "Boże pełen miłosierdzia", zapalono znicze, wspomniano Ofiary. W uroczystości wzięły udział delegacje Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej i Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej. Organizatorzy dziękują tym, którzy chcieli pamiętać!
Reklama
Zobacz także

Zmarł założyciel Blachotrapezu

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 10:51

Duża zmiana w gminie Mszana Dolna. Wójt przegrał

Niedziela, 21 kwietnia 2024 23:43

53-latek miał zawał w schronisku na Maciejowej

Niedziela, 21 kwietnia 2024 11:17
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama