• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 23 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Reklama
Wiadomości
Data: 30 marca 2024, Sobota / Ilość wyświetleń: 1780

Wielkanocne tradycje przy starym kościółku (video i zdjęcia)

Przy zabytkowym kościółku, w którym mieści Muzeum im. W. Orkana, jak co roku, zorganizowano tradycyjne święcenie pokarmów w regionalnej oprawie dla mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości i gości wypoczywających w naszym mieście.

Zebranych przy zabytkowej świątyni powitał dyrektor placówki Wojciech Kusiak, dziękując wszystkim za przybycie. Ksiądz proboszcz Piotr Iwanek z parafii św. Marii Magdaleny odmówił modlitwę i poświęcił pokarmy przyniesione w koszyczkach wielkanocnych. Zgodnie z tradycją, znalazły się w nich jajka, chleb, sól, chrzan, masło i wędliny, a także babki oraz baranki z masła, cukru i ciasta. Spośród wszystkich koszyczków pracownicy muzeum wybrali najpiękniejszy, który nagrodzono.

Oprawę regionalną spotkania przy muzeum przygotował Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce, a Dorota Majerczyk, znawczyni rabczańskiej kultury ludowej, opowiedziała zebranym o zwyczajach wielkanocnych na Podhalu i tradycyjnych przygotowaniach do świąt. Wspominała o goginkach, czyli gałązkach cierniowych opalanych w ogniu w Wielką Sobotę, które zatykało się za święte obrazy, by chronić domostwo od złego. Przy kościele zapłonęło ognisko, z którego każdy, na pamiątkę, mógł zabrać ze sobą opaloną gałązkę. Z kolei „Majeranki” zademonstrowały zwyczaj chodzenia przez biedne dzieci ze śmiertecką i proszenia o jajka i inne produkty potrzebne w święta, a także zwyczaj przepędzania zła kołatkami. Dorota Majerczyk przypomniała również nie kultywowany już dziś zwyczaj palenia Judasza.

Reklama
Zobacz także
Reklama