• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 5 kwietnia 2024, Piątek / Ilość wyświetleń: 1111

Podsumowanie kampanii wyborczej Leszka Świdra kandydata na burmistrza Rabki-Zdroju (Materiał wyborczy KWW Leszka Świdra)

Szanowni Mieszkańcy! Obecna kadencja i kampania wyborcza zmierza ku końcowi. Czas na podsumowania i wnioski. W niedzielę 7 kwietnia czas na wybory, które zadecydują w jakim kierunki pójdzie Gmina Rabka-Zdrój w kolejnych pięciu latach. Dlatego tak ważny jest udział w tych wyborach i wyrażenie swojej opinii. Wybory zawsze stanowią najlepszą formą referendum, w którym mieszkańcy mogą ocenić czy dotychczasowy kurs jest właściwy czy wymaga korekty.

Startuję z innej pozycji niż 5 lat temu. Wtedy miałem białą kartę i nadzieję na zmiany w Rabce-Zdroju. Dzisiaj, po 5 latach, będę oceniany za konkretne efekty pracy, którą wykonałem w ciągu tego okresu. Tak samo będzie oceniana Rada Miejska. Burmistrz bez współpracy z Radą jest jak robotnik bez narzędzi do pracy.

Dlatego chciałbym w kilku słowach przedstawić Państwu argumenty dlaczego kandyduję na burmistrza i proszę Państwa o głos na mnie i na moich kandydatów na radnych.

Muszę przyznać, że niektóre założenia programu z 2018 r. były zbyt optymistyczne jak na realizację podczas jednej kadencji. Nie przypuszczałem z jaką skalą problemów przyjdzie nam się zmierzyć. I tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, których nie można było przewidzieć: covid-19, wybuch wojny na Ukrainie, oberwanie chmury i gwałtowna powódź, osuwisko na ul. Zakopiańskiej, wysoka inflacja, zmiany podatkowe ograniczające dochody własne samorządów. Nie spodziewałem się także takiego zderzenia z ograniczeniami prawnymi, długością postępowań administracyjnych czy zwykłego ludzkiego oporu przed zmianami. Nie zakładałem również, że tak dużo czasu zabierze mi uporządkowanie spraw organizacyjnych i finansowych zastanych po objęciu urzędu po poprzednikach.
Pomimo tego ta kadencja była jedną z najbardziej prorozwojowych w historii ostatnich kilkunastu lat. Gdyby podczas 7 poprzednich kadencji udało się zrobić tylko część tego co my zrobiliśmy w obecnej kadencji Rabka-Zdrój byłaby w innym miejscu. Na pewno w zakresie remontu dróg, odbudowy zabytkowych willi czy działalności szpitala miejskiego. To wszystko nie zrobiło się samo.

W trakcie tej kampanii wyborczej wszyscy dużo mówi o pozyskiwaniu środków zewnętrznych. A fakty są takie. Zatrzymałem zadłużanie gminy a pomimo tego wykonaliśmy inwestycje za 121 mln zł, w tym 79 mln zł pozyskanych z zewnątrz. Potrzeby są dużo większe ale naszej gminy nie stać na realizację wszystkich potrzeb w tym samym czasie i natychmiast. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to kłamie. Dlatego koniecznie musimy szukać środków zewnętrznych. Robiłem to skutecznie przez 5 lat jako burmistrz i w przeciwieństwie do tego co zastałem obejmując urząd burmistrza, zostawiam gotowe projekty i pieniądze na ich realizacje w następnej kadencji. Na lata 2024/25 mamy już pozyskane pieniądze na płytki odwiert badawczy do ogrzewania przedszkola w Chabówce w kwocie 3 mln zł z NFOŚiGW. Pozyskaliśmy środki na zabytki: willę Krzywoń i Konary - łącznie 800 tys. zł. Mamy pozyskane pieniądze na budowę kaplicy cmentarnej na Zaborni, budowę parkingu przy ul. Kilińskiego i ul. Orkana oraz na rewitalizację drugiej części Rynku w kwocie 8 mln zł. Pozyskaliśmy 10,7 mln zł dla inwestycji budowy mieszkań SIM Małopolska, która pozwoli 54 mieszkańcom naszej gminy mieć docelowo własne mieszkanie. Miesiąc temu pozyskaliśmy 4,8 mln zł na zadanie związane z osuwiskiem na ul. Zakopiańskiej. Daje to łącznie 27,3 mln zł. Na prośbę strażaków o zakup sprzętu, wyposażenia i przeprowadzenie szkoleń pozyskaliśmy z Euroregionu TATRY 200 tys. euro.

W trakcie spotkań przedwyborczych starałem się przedstawić Państwu efekty pracy w minionej kadencji. Ze swej strony mogę powiedzieć, że praca w samorządzie była dla mnie najważniejsza i podchodziłem do swoich obowiązków bardzo poważnie. Starałem się wykorzystać ten czas jak najlepiej, poszukiwałem wszędzie gdzie to tylko było możliwe środków pieniężnych dla naszej gminy. W trakcie kadencji udowodniłem, że umiem i nie boję się podejmować trudnych decyzji. W swoich decyzjach starałem się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i potrzebom gminy. W miarę możliwości finansowych gminy i w zakresie, na który pozwalała mi Rada Miejska.

Streszczenie głównych tez programów wyborczych konkurencji można sprowadza się do dwóch głównych zagadnień i pozostałych ogólnych stwierdzeń, że będą spełniać wszystkie oczekiwania mieszkańców. Te główne tezy to odblokowanie ul. Zakopiańskiej i przebudowa Szpitala Miejskiego. Mam dla wszystkich dobrą informację. Te punkty programu są już realizowane więc ich postulaty wyborcze są nieaktualne. Zakończenie prac na ul. Zakopiańskiej planowane jest na lipiec tego roku a zakończenie prac w szpitalu na I kwartał 2025 r.
Przypomnę tylko, że tylko ja miałem odwagę podjąć wyzwanie ratowania szpitala przed ogłoszeniem upadłości. 5 lat temu nikt nie przypuszczał, że efektem tego na koniec kadencji będą zaawansowane prace przy przebudowie. To jest właśnie różnica pomiędzy marzeniami, które nie zawsze są możliwe do realizacji i trzeba modyfikować plany a wykorzystywaniem realnych szans, które pojawiają się na horyzoncie.

Dlatego z podniesionym czołem proszę Państwa o umożliwienie mi kontynuowania tych prac. Życie pokazało również, że jestem w stanie porozumieć się z każdym kto ma Gminę Rabkę-Zdrój w sercu. Porozumienie o współpracy z moim głównym kontrkandydatem sprzed 5 lat Rafałem Hajdyłą pokazuje, że można działać wspólnie nawet jeżeli kiedyś miało się inne priorytety. Bo na samym końcu ważny jest cel – rozwój Gminy Rabka-Zdrój.

7 kwietnia dokonamy wyboru, dokonamy wyboru burmistrza i radnych, pamiętajmy by wybrać osoby, które umieją i chcą pracować dla dobra naszej Gminy. Jeżeli oddacie Państwo głos na mnie, to deklaruję rzetelną pracę na rzecz dobra wspólnego, oraz gotowość do szukania wraz z Radą Miejską najlepszych rozwiązań problemów z którymi boryka się Nasza Gmina i Nasi Mieszkańcy.

Leszek Świder – kandydat na burmistrza Rabki-Zdroju

Reklama
Zobacz także
Reklama