• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 18 maja 2024
  • Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Reklama
Wiadomości
Data: 14 maja 2024, Wtorek / Ilość wyświetleń: 898

Zabytkowa stacja kolejowa w Rabie Niżnej zostanie przeniesiona w nowe miejsce

W Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe SA w sprawie translokacji zabytkowej stacji kolejowej położonej w Rabie Niżnej.

- Ten historyczny dworzec kolejowy przeniesiony zostanie na wskazany przez gminę teren znajdujący się przy Ośrodku Zdrowia w Rabie Niżnej i w przyszłości pełnił będzie (w zależności od potrzeb i ostatecznych decyzji) funkcję świetlicy środowiskowej dla młodzieży, siedziby stowarzyszeń czy punktu informacji turystycznej. Konserwator zabytków dopuszcza w tym obiekcie działalność usługową (np. handlowo-gastronomiczną), dlatego możliwe będzie stworzenie tam małej kawiarenki czy sklepiku ze sprzedażą produktów regionalnych. Budynek jest w złym stanie technicznych, dlatego jego odbudowa odbędzie się tylko z częściowym wykorzystaniem oryginalnego materiału, resztę stanowić będą elementy nowe - relacjonuje przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna Agnieszka Zawadzka, która brała udział w spotkaniu wspólnie z wójtem Mirosławem Cichorzem.

- Wartym podkreślenia jest fakt, że jest to jedyna zachowana drewniana stacja kolejowa w Małopolsce. Linia kolejowa została otwarta w 1884 r. natomiast przystanek kolejowy w Rabie Niżnej powstał w 1948 r. i najprawdopodobniej w tym samym czasie wybudowano w czynie społecznym budynek dworca, z bali w stylu zakopiańskim. Malowniczość stacyjki sprawiła, że kręcono tu epizody do „Przygód dobrego wojska Szwejka” oraz „Niemców” - podkreśla. - To radosna nowina dla mieszkańców Raby Niżnej i okolicznych miejscowości, dlatego razem z Panem Wójtem udaliśmy się obejrzeć wspomniane miejsca z bliska. Koncepcja tego budynku i jego docelowe przeznaczenie świetnie wpisuje się w profil turystyczny Gminy Mszana Dolna, tym bardziej, że Raba Niżna leży przy Turystycznym Szlaku Kolejowym przez Karpaty.

oprac. mr/ Fot. Agnieszka Zawadzka / Facebook
Reklama
Zobacz także

Majówka na Garncarskiej

Piątek, 17 maja 2024 21:02

Komisje ukonstytuowane

Piątek, 17 maja 2024 19:52
Reklama