• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 12 czerwca 2024, Środa / Ilość wyświetleń: 537

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Adamca, żołnierza AK oraz powojennego podziemia niepodległościowego

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, wójt gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec oraz Społeczny Komitet św. Sebastiana w Skomielnej Białej zapraszają 12 czerwca na uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Adamca ps. „Ciemny”, którego szczątki odnaleziono podczas prac poszukiwawczych IPN w 2021 r.

Plan uroczystości:

10.45 – wprowadzenie trumny do kościoła pw. św. Sebastiana
11.00 – msza święta
12.00 – uroczystości pogrzebowe
Mieczysław Adamiec ps. „Ciemny” (1925-1946)
Urodził się 23 września 1925 r. w Skomielnej Białej w pow. myślenickim. Podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej (od jesieni 1943 r.). Początkowo pełnił funkcje wywiadowcy i informatora w siatce terenowej, a od drugiej połowy 1944 r. służył jako partyzant w szeregach 3. pułku strzelców podhalańskich AK. Jak sam relacjonował został urlopowany z oddziału w grudniu 1944 r. Po zajęciu Małopolski przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r., nie ujawnił się, zachował też posiadaną w konspiracji broń. Późną wiosną rozpoczął działalność w grupie zbrojnej związanej z lokalnym środowiskiem poakowskiego podziemia niepodległościowego, posługując się pseudonimem „Ciemny”. Po krótkim pobycie na Ziemiach Zachodnich jesienią 1945 r., powrócił do Skomielnej Białej.

W listopadzie 1945 r. został zatrzymany, ale po przesłuchaniu w PUBP Myślenice zwolniono go do domu. W lutym 1946 r. ponownie go aresztowano. Wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z 20 lipca 1946 r. został skazany na 4 lata pozbawienia wolności i osadzony w więzieniu św. Michała w Krakowie przy ul. Senackiej 3.

18 sierpnia 1946 r. doszło do opanowania gmachu więzienia przez partyzantów ze zgrupowania mjr. Józefa Kurasia „Ognia” i uwolnienia 62 więźniów. Adamiec był najprawdopodobniej jednym z niewielkiego grona osadzonych wtajemniczonych wcześniej w przygotowania do akcji. Brał czynny udział w rozbrajaniu strażników oraz naczelnika więzienia. Niedługo po uwolnieniu został pochwycony na ulicach Krakowa.

Sądzony był w zbiorowym procesie uciekinierów z więzienia. Łącznie oskarżono w nim dziewięć osób. Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na śmierć 31 sierpnia 1946 r. Zamordowano go 25 września 1946 r. i zagrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Szczątki Mieczysława Adamca odnaleziono podczas prac poszukiwawczych IPN w 2021 r.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Reklama
Zobacz także
Reklama