• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 13 czerwca 2024, Czwartek / Ilość wyświetleń: 2112

Rabczański szpital bez chirurgii. Prezes Latusek uspokaja, że pacjenci na tym nie ucierpią

Kontrakt na prowadzenie oddziału chirurgii w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju został przerwany. - Szpital nie zapewnił w nowej, zaproponowanej lokalizacji niezbędnego bloku operacyjnego - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Prezes lecznicy Witold Latusek uspokaja, że pacjenci na tym nie ucierpią. - Izba przyjęć, wszystkie pozostałe oddziały działają. Szukamy miejsca, gdzie te zabiegi możemy robić. Prowadzimy rozmowy z NFZ, żeby znaleźć rozwiązanie korzystne dla nas i dla pacjentów - mówi.

NFZ poinformował, że Szpital Miejski w Rabce-Zdroju w związku z prowadzonym remontem dotychczasowej siedziby szpitala, zwrócił się do MOW NFZ z wnioskiem o zgodę na zmianę miejsca udzielania świadczeń funkcjonujących w szpitalu oddziałów (chirurgii, chorób wewnętrznych, paliatywnego/hospicjum), izby przyjęć, zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz kilku poradni specjalistycznych.

- Po przeprowadzeniu przez MOW NFZ w Krakowie odpowiednich procedur weryfikacyjnych związanych z przeniesieniem działalności do nowych lokalizacji (w tym wizytacja w miejscu), szpital uzyskał zgodę MOW NFZ w Krakowie na zmianę miejsca udzielania wymienionych świadczeń poza oddziałem chirurgii ogólnej - mówi rzeczniczka Funduszu Aleksandra Kwiecień.

Jak dodaje, szpital nie uzyskał zgody na zmianę miejsca udzielania świadczeń oddziału chirurgii ogólnej, ponieważ nie spełnił koniecznych i obligatoryjnych wymogów do realizacji świadczeń określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego z dnia 22 listopada 2013 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 870 j.t. z późn. zm.). - Szpital nie zapewnił w nowej, zaproponowanej lokalizacji niezbędnego bloku operacyjnego - tłumaczy Kwiecień.

Małopolski OW NFZ, w związku z brakiem zgody na zmianę miejsca działania oddziału chirurgii ogólnej, poinformował szpital o konieczności zgłoszenia przerwy w udzielaniu świadczeń w tym oddziale.

- Zgłoszenie przerwy w realizacji świadczeń nie powoduje wygaśnięcia czy rozwiązania umowy, a wyłącznie czasowe jej zawieszenie - w tym przypadku do czasu zakończenia remontu siedziby szpitala i powrotu oddziału chirurgii ogólnej do lokalizacji przy ul. Słonecznej w Rabce-Zdroju lub zaproponowania lokalizacji oddziału chirurgii ogólnej spełniającej niezbędne wymogi. Wówczas nastąpi przekazanie (odtworzenie) odpowiednich środków finansowych na działalność oddziału chirurgii ogólnej - zapewnia rzeczniczka.

O dodaje: - Podkreślam, że MOW NFZ w Krakowie, rozumiejąc sytuację szpitala związaną z prowadzonym remontem, zaproponował szpitalowi dodatkowe, czasowe rozwiązania, które z jednej strony pozwolą mu utrzymać poziom finansowania porównywalny z okresem sprzed zmiany miejsca udzielania świadczeń, a z drugiej strony pozostaną w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. MOW NFZ w Krakowie pozostaje w stałym kontakcie ze Szpitalem Miejskim w Rabce-Zdroju w sprawach bieżących.

- Pacjenci wymagający zabiegów na oddziale chirurgii są kierowani do innych placówek - mówi prezes Latusek.

oprac. mr/

Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09

Jarmark w Muzeum im. Wł. Orkana

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:07
Reklama