• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 8 lipca 2024, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 611

"Za siódmą górą" w Muzeum Orkana (zdjęcia)

W Muzeum Orkana - starym kościółku w Rabce-Zdroju - odbył się kameralny koncert grupy „Za siódmą górą”. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem - w kościółku był komplet widzów. Zespół i widzów powitała w imieniu gospodarzy Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz, a następnie, po krótkim wstępie, zaprosiła wszystkich na koncert. W zabytkowym wnętrzu XVII-wiecznego kościoła zagościły dźwięki muzyki eksperymentalnej, inspirowanej muzyką średniowiecznego chrześcijaństwa, muzyką wczesnobarokową oraz dźwiękami dawnych pieśni kościelnych.

ZA SIÓDMĄ GÓRĄ to wsobny, muzyczny wehikuł zmontowany w 1987 roku przez Wojciecha "Wojcka" Czerna i od tej zamierzchłej pory manifestujący swoje istnienie w postaci nielicznych nagrań, sporadycznych wystąpień, okazjonalnych słuchowisk i jeszcze rzadszych koncertów w rozmaitych, zmieniających się jak pory roku, składach. ZA SIÓDMĄ GÓRĄ prezentuje przez lata minione dwa główne oblicza: „ŚWIECKIE" (ze świecą szuka prawdy o nas i świecie Bożym), czego świadectwem jest wydana w 2008 roku płyta „Rogalów -Piosenki ku pokrzepieniu serc" oraz jako, że człowiek nie żyje samym chlebem, oblicze „SAKRALNE", czego dowodzi płyta z 1996 roku „Muzyka jakiej świat nie widzi", i dwa fundamentalne albumy, nad którymi pracujemy teraz: „Pustynia Błędowska", oraz „Tajemnica czystego serca". We wrześniu 2023 roku ZA SIÓDMĄ GÓRĄ zorganizowało Trasę Wschodnią występując w ciągu 10 dni w 10 miejscach Lubelszczyzny i Podkarpacia. Ta swoista pielgrzymka koncertowa przyniosła nadspodziewane rezultaty, o których długo by pisać. Wszystkie znaki na niebie i ziemi trąbią, że trzeba ją kontynuować.

Skład: Wojcek Czern – głos, organy Hammonda; Maurycy Idzikowski – trąbka, wirujące rury; Robert Niziński – klarnet basowy; Franciszek Pieczarka – Farfisa Synthorchestra, flet; Maciej Rodakowski – saksofon tenorowy; Piotr Zabrodzki – organy, perkusjonalia; Andrzej Załęski – wirujące rury, perkusjonalia, bębny.

Źródło: UM Rabka-Zdrój
Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09
Reklama