• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 23 marca 2025
  • Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Reklama
Wiadomości
Data: 19 października 2024, Sobota / Ilość wyświetleń: 1301

Sacrum Herbarium - święty zielnik w Muzeum im. Wł. Orkana (zdjęcia)

Na zakończenie Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum w Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju otwarto wystawę „Sacrum Herbarium – święty zielnik”. W wydarzeniu tym wziął udział burmistrz Leszek Świder. Wystawa prezentuje prace grupy Miejskich Hafciarek działających na co dzień w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie.

Na czarno-białych fotografiach przedstawiających nowohuckie kapliczki, które zostały wydrukowane na tkaninie, artystki naniosły hafty roślinne, tworzące otoczenie kapliczek. Zabieg ten miał na celu podkreślenie niezwykłości krajobrazu oraz wielobarwności przyrodniczego otoczenia przydrożnych kapliczek. Te małe miejsca kultu stają się za sprawą artystek kanwą do opowieści o leczniczych ziołach. Wystawa potrwa do 15 listopada, można ją zwiedzać codziennie (oprócz poniedziałku) od 9:00-16:00.

Artystki: Ronda Bautista, Katarzyna Ból, Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Monika Kurelewicz, Paulina Maciaszek, Marta Majewska, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka, Justyna Stempel, Anna Kuska. Autorka fotografii: Katarzyna Szczęśniak.

Koordynatorką i pomysłodawczynią utworzenia grupy Miejskich Hafciarek, z którą zrealizowała już 11 wystaw grupowych jest Paulina Maciaszek - pedagożka i animatorka kultury, instruktorka warsztatów i koordynatorka projektów w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Od 2022 roku kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych. Pasjonatka rękodzieła, kultury i sztuki ludowej, szopkarka krakowska.

- Na czarno-białych fotografiach przedstawiających nowohuckie kapliczki, które zostały wydrukowane na tkaninie, artystki naniosły hafty roślinne, tworzące otoczenie kapliczek. Zabieg ten miał na celu podkreślenie niezwykłości krajobrazu oraz wielobarwności przyrodniczego otoczenia przydrożnych kapliczek. Te małe miejsca kultu stają się za sprawą artystek kanwą do opowieści o leczniczych ziołach – mówił podczas wernisażu dyrektor muzeum Wojciech Kusiak. - Wystawa, którą dzisiaj prezentujemy, niezwykle pięknie wpisuje się w klimat, jaki ostatnimi czasy gości w Muzeum, bowiem w sierpniu otwieraliśmy wystawę pt. „Apteka pod gwiazdą" opowiadającą historię najstarszej rabczańskiej apteki i ludzi z nią związanych i jedną część tej wystawy poświęciliśmy m.in. ziołolecznictwu, a zapach, który rozchodził się po Muzeum przywoływał żywy obraz tajemniczego wnętrza apteki i gorczańskich hal, których tak piękną ozdobą są właśnie kapliczki.
Reklama
Zobacz także
Reklama