• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 9 listopada 2024
  • Imieniny: Teodora, Ursyna, Genowefy
Reklama
Wiadomości
Data: 28 października 2024, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 517

Rower i bieganie jesienią - na co trzeba się przygotować?

Wraz ze spadkiem temperatur i zmniejszaniem się nasłonecznienia, wiele osób odczuwa obniżenie energii i nastroju. Otulenie się kocem na wygodnej kanapie i włączenie kolejnego odcinka serialu wydaje się bardziej atrakcyjne, niż wyjście na jogging albo na rower – przynajmniej do momentu, póki tego nie zrobimy.

Gdy już jesteśmy w trakcie aktywności, endorfiny zalewają nasz organizm. Podczas treningu czujemy się zmotywowani, a po nim – wdzięczni samym sobie, że jednak wybraliśmy tę ambitniejszą opcję. Aby jednak bieganie i jazda na rowerze były przyjemne i bezpieczne, jesienią musimy przygotować się do nich jeszcze lepiej. Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli planujesz aktywność fizyczną na zewnątrz w chłodniejsze dni.

Specyfika jazdy na rowerze zimą
Jeśli na rower wsiadasz zwłaszcza latem, przy ładnej pogodzie, jesienna jazda może okazać się początkowo szokiem. Zmianie ulegają już same warunki na drodze: zmniejsza się ilość docierającego do nas światła, asfalt często jest wilgotny, a w terenie pojawiają się kałuże niewysychające przez wiele miesięcy, mające dodatkowo tendencję do zamarzania. Zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji inaczej zachowuje się również sprzęt: wilgoć może prowadzić do korozji, a klocki zużywają się szybciej, ponieważ wydłuża się droga hamowania i tym samym intensywność wciskania hamulców.

Pierwsze chłodne dni to również ostatni moment na wymianę rowerowej garderoby na tę przystosowaną do jesiennych wyzwań. Czas pożegnać się z krótkimi leginsami i topami na rzecz bardziej zabudowanych zestawów. Ciekawe propozycje odzieży rowerowej dostosowanej do różnych warunków atmosferycznych znajdziesz tutaj: https://attiq.net/6-na-rower Pamiętaj, że pogoda jesienią bywa zdradliwa – jeśli wyjeżdżasz wczesnym popołudniem, bluza wydaje się niepotrzebna, ale wracając pod wieczór, pożałujesz, że jej nie zabrałeś.

Jesienne środki bezpieczeństwa dla rowerzysty
Ciuchy, które założymy na rower jesienią, podlegają tym samym prawom, co te wybierane latem. Muszą zatem być przewiewne i oddychające, powinny skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapobiegać gromadzeniu się potu na skórze. Konieczna jest wygoda i odpowiednie dobranie rozmiaru, aby uniknąć ucisku i otarć.

Jednocześnie jesienią przychodzi czas na wybór wierzchniej odzieży rowerowej. Kurtka czy bluza musi dobrze przylegać do ciała, aby nie powodowała nadmiernego oporu powietrza. Ponieważ widoczność na drodze najczęściej jest w tym okresie roku kiepska, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, zakładając ciuchy z elementami odblaskowymi albo w całości wykonane z materiału odbijającego światło. Wiele modeli takich ubrań znajdziesz tutaj: https://attiq.net/10-na-rower. Nie zapominaj także o ochronie wrażliwych obszarów: pod kask załóż cienką czapkę, szyję osłoń kominem, wybierz cieplejsze rękawiczki.

Największe wyzwania w trakcie biegania jesienią
Również dla amatorów biegania jesień jest czasem na modyfikację pewnych przyzwyczajeń. Możliwe, że będzie konieczna zmiana butów – śliski asfalt czy mokre ścieżki w parku nie zapewniają najlepszej przyczepności i przyda się głębszy bieżnik.

Zwłaszcza amatorzy biegania poza uczęszczanymi szlakami powinni szczególnie zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo: zawsze informuj kogoś bliskiego, dokąd się wybierasz i jak długo Cię nie będzie. Zakładaj tylko jedną słuchawkę albo ściszaj muzykę czy podcasty na tyle, żeby docierały do Ciebie dźwięki z otoczenia. Z kolei w przypadku joggingu, którego trasa przynajmniej częściowo zbiega się z ulicą, należy zadbać o odblaski. Dobrym rozwiązaniem jest także założenie opaski czy szelek z migającymi światłami LED. Dzięki nim zobaczą Cię bez problemu kierowcy i rowerzyści.

Przygotowanie do jesiennego joggingu
Jesienią trzeba będzie również zmodyfikować garderobę biegacza. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby było Ci ciepło. Są osoby, które już sam bieg rozgrzewa na tyle, że nawet zimą zakładają zwykłe legginsy. Większość z nas potrzebuje jednak dodatkowego otulenia. Zwłaszcza gdy biegasz o poranku (czyli wówczas, gdy jest najzimniej) albo mieszkasz w okolicach charakteryzujących się niskimi temperaturami, potrzebna okaże się funkcjonalna bielizna termoaktywna damska lub męska. Dobrym rozwiązaniem są także legginsy z dodatkową warstwą ocieplającą. Niezbędna jest również kurtka, bluza lub bezrękawnik, albo połączenie tych elementów.

Nie zapominaj o szyi, głowie i dłoniach. Na jesienne bieganie zakładaj czapkę osłaniającą uszy, komin chroniący gardło oraz rękawiczki zabezpieczające dłonie przed podmuchami wiatru.

Materiał sponsorowany
Reklama
Zobacz także
Reklama