• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 12 czerwca 2025
  • Imieniny: Janiny, Onufrego, Leona
Reklama
Wiadomości
Data: 10 czerwca 2025, Wtorek / Ilość wyświetleń: 2877

Kiedy pociąg wjedzie do Rabki-Zdroju? Już wiadomo, że planowany termin jest nierealny

Centrum Rabki przez ostatnie lata jest rozkopane przez budowniczych kolei. Remont torów posuwa się w wolnym tempie.

Rozpoczęcie prac początkowo opóźniała konieczność ustabilizowania osuwającej się drogi w Chabówce. Teraz już widać, że przybliża się termin zakończenia przebudowy odcinka ul. Zakopiańskiej. Tu Budimex, wykonawca przebudowy torowiska z Chabówki do Rabki – Zarytego, wykonuje przejazd pod torami kolejowymi. Powstały też dwa nowe ronda. Jedno na skrzyżowaniu Zakopiańskiej z Podhalańską, a drugie na wysokości betonowego szkieletu od lat niedokończonego marketu.

Sama ulica przejdzie między nimi w dwóch częściach. Górą pomkną ci, którzy jadą na wprost w kierunku Chabówki. Ci, którzy będą chcieli przejechać pod torami przejadą obniżająca się częścią ulicy, by skręcić w nowobudowany odcinek łączący się z ul. Podhalańską.

Drogowcy zapowiadali, że wyremontowany odcinek linii kolejowej z Chabówki do Rabki-Zarytego gotowy będzie w trzecim kwartale tego roku. Do głównej rabczańskiej stacji pociągi miały dojechać 6 lipca. Ale gołym okiem widać, że to niemożliwe.

- Z tego co się dowiedziałem, chcą mieć gotowe tory na 30 lipca – 1 sierpnia – przyznaje nieco zniecierpliwiony burmistrz Leszek Świder.

Przypomnijmy, że modernizacja torów w Rabce jest częścią większego przedsięwzięcia, którego głównym celem jest budowa nowej linii kolejowej Kraków Podłęże - Mszana Dolna oraz modernizacja trasy Chabówka - Nowy Sącz.
Inwestycja ta obejmuje budowę nowych odcinków torów i modernizację istniejących co pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów miejscami do 160 km/h. W efekcie podróż na trasie Kraków - Zakopane będzie nie tylko krótsza, ale i bardziej komfortowa, co ma szczególne znaczenie dla turystów odwiedzających Podhale. Podobnie do Nowego Sącza zyska na znaczeniu jako szybkie połączenie kolejowe dla mieszkańców i odwiedzających region.

Według informacji podanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, planowane zakończenie całego projektu przewidywane jest na 2031 rok. 

ej/
Reklama
Zobacz także
Reklama